Mahmúd Abbász egy tegnapi rádióinterjúban megemlítette, hogy joga van a kormánytól megvonni a hatalmat, és azt tanácsolja a Hamásznak, hogy kezdje el az egyeztetéseket Izraellel. A Hamász erre reagálva közölte, hogy nem hajlandók „csendben távozni”, és nem támogatnak semmiféle új választást. Ha az államfő mégis így döntene, egyszerűen felmondják azt az egyoldalú tűzszüneti ajánlatot, amelyet még 2004-ben tettek, s azóta is tartanak. „Komoly árat fizetne mindenki azért, hogy minket eltávolítson a hatalomból” – szögezte le egy Hamász-tisztségviselő, akit a Háárec izraeli napilap idézett.
Abbász viszont azért aggódik, mert a nyugati segélyeket egyelőre senki nem pótolta, pedig Irán azt ígérte, minden segítséget megad a Palesztin Hatóságnak. Abbász szerint, ha nem tesz valamit a kormány, éhséglázadások törhetnek ki a palesztin területeken. Az államfő alternatív források keresésére indult Európába. Ennek első állomásaként Törökországba érkezett, ahol tárgyal az ország vezetőivel. Ezt követően Norvégiát, Finnországot és Franciaországot keresi fel.
A Hamász közben inkább a belső szervezettséget kívánja megerősíteni, hogy krízishelyzet esetén ne csússzon ki a kezükből az irányítás. Ezt a törekvését mutatja, hogy új biztonsági erő létrehozásáról határoztak, amely integrálná a magánmilíciákat saját soraiba, hogy a lakosságot megvédje. Ez az új erő lenne a Palesztin Hatóság legfőbb biztonsági szervezete, soraiban többek között az Ezzedin al-Kaszszám Brigádok tagjaival. Ez utóbbi szervezet eddig a Hamász illegális katonai szárnya volt, amely hivatalos rendőrséggé-polgárőrséggé alakulna át. A törekvés célja egyértelműen a biztonsági helyzet javítása, ami egyébként az egyik legfőbb ígérete volt a Hamásznak a választási kampánya során. A másik konkrét elképzelése arról szólt, hogy a korrupt hivatalnokok helyett tiszta kezű embereket ültet az elosztóhelyekre, megszünteti a visszaéléseket. A Hamásznak ugyanakkor nincs tapasztalata a politizálásban, így bár lehetséges, hogy az újfajta biztonsági erő letöri a többi harcoló alakulatot, saját forrásokat egyelőre nem tudott felhajtani, ráadásul nemzetközi megítélése is rossz. A jövő héten várható segélyekkel pedig valószínűleg csak heteket bír ki a koldusszegény hatóság.
Pedig Magyarral foglalkozni KELL!