Villepin visszavonulót fújt

Visszavonják Franciaországban a sok vitát és erőszakos tiltakozást kiváltó foglalkoztatási törvényt, a CPE-t. A hírt Jacques Chirac államfő jelentette be, hozzátéve, hogy a kormány más módon fog segíteni a fiatalokon. A hetek óta az utcákon tüntető diákok és szakszervezeti tagok szerint „óriási győzelmet” arattak.

2006. 04. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bejelentést azután tette a köztársasági elnök, hogy találkozott Dominique de Villepin miniszterelnökkel és más miniszterekkel, hogy megtárgyalja a támadott foglalkoztatási törvény bevezetésének lehetőségeit. Televíziós nyilatkozatában a kormányfő elmondta, a kabinetet az vezérelte, hogy a munkanélküli fiatalok ezreit kisegítsék szorult helyzetükből. „Sajnos azt kell mondanom, hogy ezt nem értette meg mindenki” – közölte Dominique de Villepin. Mint hozzátette, azt remélte, hogy a nemzet együtt fog dolgozni Franciaország jövőjéért. Előreláthatólag a CPE jelentette rugalmasság helyett teljesen más rendelkezések lépnek életbe, de nem lesz új törvényjavaslat, hanem sok kis intézkedéssel próbál majd a kormány javítani a fiatalok helyzetén.
A szakszervezetek vezetői húsvétig adtak időt a kormánynak, hogy visszavonják a törvényt, ellenkező esetben általános sztrájkot helyeztek kilátásba. A miniszterelnök által említett egységről beszélnek mostanság a munkások körében is, ugyanis nem sokan hitték volna, hogy az utcára vonuló tiltakozók hatására a kormány meghátrál. Ennek ellenére minden résztvevő egyetért abban, hogy a foglalkoztatási törvény kimúlásával semmi nem oldódott meg, hiszen a fiatalok körében mért munkanélküliség az országos átlag kétszerese, azaz Franciaországban minden ötödik pályakezdő képtelen elhelyezkedni.
Az utolsó napok tüntetései során már nem volt erőszak, ám még mindig rengetegen tódultak az utcákra a CPE visszavonását követelve és kormányellenes jelszavakat skandálva. Egy, a BBC brit közszolgálati adónak nyilatkozó diák szerint azért tiltakoznak ilyen erővel a törvény ellen, mert olyan angolszász típusú piacgazdasági modellt szimbolizál, amelyet nagyon sokan elutasítanak Franciaországban. „Francia választ akarunk a mi munkanélküliségi problémánkra” – mondta a politológushallgató.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.