Csak a privatizáció folytatása biztos

Az egészségügyi intézmények gazdasági társasággá alakulását és a magántőke bevonását ösztönözné a kabinet. Mérsékelnék az egészségügyi szolgáltatások és a támogatott gyógyszerek túlzottan gyakori igénybevételét – derül ki a kormányprogram egészségügyi fejezetéből, amely alig tartalmaz konkrét intézkedéseket. A dokumentum megerősíti, hogy a járulékfizetés alól kibúvók nem vehetnek majd igénybe széles körű ingyenes ellátást. Nem derül ki belőle viszont, hogy kell-e vizitdíjra, kórházbezárásra és jelentős gyógyszeráremelésre számítani.

2006. 05. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Átfogóan megújítjuk az egészségügyet az elkövetkező négy évben – olvasható a kormányprogramban. Konkrétumokat azonban alig tartalmaz a dokumentum, talán csak az ágazati dolgozók kötelező kamarai tagságának megszüntetését tekinthetjük ilyennek. A kamarák nyomásgyakorló képességének korlátozása? Vagy inkább a patika- és praxisalapítás könnyítése állhat a háttérben? – találgatják a szakmabeliek.
„2008-ra olyan magas színvonalú intézményrendszert alakítunk ki, amely a kapacitásokat a szükségletekhez igazítja” – olvasható a programban. Csak éppen nem tudni, miként. Nem említi a dokumentum, hogy milyen intézményi átalakítással, bezárással képzeli el a kormány a „kórházi túlsúly” csökkentését, a párhuzamos és kihasználatlan kapacitások megszüntetését.
„Ösztönözzük az egészségügyi intézmények gazdasági társaságokká alakulását, és támogatjuk a magántőke ellenőrzött bevonását” – szögezi le a kabinet. Nem világos azonban, hogy milyen feltételek mellett.
„Mérsékeljük az egészségügyi szolgáltatások és a támogatott gyógyszerek indokolatlan és túlzottan gyakori igénybevételét, mert ez szükséges a jobb ellátás biztosítása és a dolgozók terhelésének mérséklése érdekében.” Ennek részleteiről sem tudhatunk azonban bővebbet. Egyelőre senki nem adott konkrét választ arra, hogy mindezt a vizit- és receptdíj bevezetésével képzelik-e el?
Hosszú távú megállapodást kötnének a gyógyszergyártókkal, korszerűsítenék a támogatási rendszert, s újraszabályoznák a forgalmazást. Kérdés, hogy mindez liberalizációt – például a recept nélkül kapható orvosságok patikán kívüli árusítását – jelenti-e.
„Átfogó humánerőforrás-stratégiát dolgozunk ki, s folytatjuk az ágazati munkavállalók bérfelzárkóztatását” – ígéri a kormány. Nem tudni azonban, hogy milyen mértékű béremelésre számíthatnak az orvosok és az ápolók az elkövetkező években, s milyen további intézkedéseket remélhetnek pályán maradásuk támogatásaként. A választási kampányban sokat emlegetett több-biztosítós rendszer bevezetését nem zárják ki, noha a szocialisták korábban egyértelműen ellene szavaztak. A kabinet 2007 végéig megteremtené a biztosítási alapon működő rendszer feltételeit, s ezután döntene arról, hogy teret nyit-e a versengő magánbiztosítók előtt. Megerősíti viszont a kormányprogram azt az előző ciklusban megkezdett változtatást, amellyel háromszintű ellátórendszert alakítanának ki, amelyben személyekre lebontva tudható, hogy ki után fizettek járulékot. Az ígéretek szerint pontosan meghatároznák a három ellátási szinthez tartozó szolgáltatások körét. Így mindenki tudná, hogy mi jár minimálisan, biztosítási jogviszony hiányában is, s melyek azok az ellátástípusok, amelyek igénybevételére csak a járulékfizetési kötelezettségének eleget tevők, illetve azok jogosultak, akik helyett az állam teljesíti a befizetést (például gyermekek, nyugdíjasok). A harmadik csoportba az extraszolgáltatások tartoznának, amelyeket díjfizetéssel vagy külön biztosítással lehetne igénybe venni.
Folytatnák a nemzeti szív-, érrendszeri, a rákellenes program végrehajtását, valamint a sürgősségi betegellátás megkezdett korszerűsítését is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.