Japán hazafiság

2006. 05. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Japán új törvényt léptet életbe, amely az ország 1947-es, oktatásról szóló jogszabályát módosítja. A megszövegezés szerint a tanárok kötelessége diákjaikat a japán hagyományok tiszteletére, a haza szeretetére és a hazafiságra nevelni. A háborús események miatt egymásra haragvó szomszédok alkotta térségben a lépés meglehetősen nagy felháborodást keltett. Néhány hónappal ezelőtt Kínában utcai megmozdulások voltak, mikor egy japán iskolai tankönyv a II. világháború történelmét tárgyalva kihagyta a felkelő nap országának a szomszéd sérelmére elkövetett bűneit, így a nankingi mészárlást is. A mostani törvényben a honatyák a hazafiság új definíciójával is előálltak: „Egy olyan hozzáállás, amely tiszteli a hagyományokat és a kultúrát, szereti a nemzetet és a hazát, amely őt felnevelte és ahonnan származik, tiszteli a többi nemzetet, s részt vesz a nemzetközi béke és fejlődés előmozdításában”.
Ez utóbbi mondatrész általában elvész az ügy ázsiai vitájában, ugyanis számos politikus és elemző a törekvésben inkább a világháborús japán katonai hagyományainak felelevenítését látja. Sokan a japánok közül is úgy vélik, hogy ez az alapvetően belpolitikai ügy óhatatlanul vitákat fog kiváltani Koreában és Kínában, amely rosszat tesz a nemzetközi kapcsolatoknak. A japán tanárokat tömörítő szervezet aláírásgyűjtést szervezett, és 610 ezer tagja kézjegyével szentesítette is a törekvést, amelyben kérik a kormányt, hogy vonja vissza a világnézetükkel nem összeegyeztethető törvényt. A japán konzervatívok azonban üdvözlik a döntést, amelyre már régóta vártak. Ők úgy vélik, a Japánra kényszerített alkotmány azt eredményezte, hogy a fiatalok nem tisztelik őseiket, nem ismerik történelmüket, ezért eltávolodtak a japán eszménytől. Peking és Szöul (valamint Phenjan) álláspontját támasztja alá, hogy a kormányzó jobboldali Liberális Demokrata Párt 21 képviselője a múlt héten elment imádkozni a Jaszukuni-szentélybe, ahol az ország II. világháborús hősi halottaira emlékeztek.
A konzervatív japánok véleményét támasztják viszont alá azok a közvélemény-kutatási adatok, amelyek a különböző népek hazafiságát mutatják. Japán ebben a rangsorban a negyedik, a megkérdezettek 54,2 százaléka mondta azt, büszke hazájára. Ez az adat Dél-Koreában 78,3, Kínában pedig 78 százalék, míg az Egyesült Államok lakosságának 94,1 százaléka mondta magát büszke amerikainak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.