Jótékonysági hangverseny a nagyváradi orgonáért

A Debreceni Református Kollégium és a Partium fővárosának számító Nagyvárad szellemi életének szereplői évtizedek óta számtalan szállal kötődnek egymáshoz. Egyik jeles képviselőjük Berkesi Sándor, a Kollégiumi Kántus karvezetője, a Partiumi Keresztény Egyetem vendégtanára és kórusának dirigense. A karnagy munkásságát tavaly Nagyváradon Pro Universitate Partium díjjal ismerték el, januárban pedig a Pro Renovanda Cultura Hungariae Alapítvány Kodály-díját kapta a zeneszerző életművének határon inneni és túli ápolásáért.

2006. 05. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kollégiumi Kántus vezetése évtizedek óta életem egyik meghatározó élménye és feladata, ám legalább ennyire fontos – és ha őszinte vagyok magamhoz, egyre fontosabb – számomra a partiumi egyetemen végzett oktatói és karnagyi munka. Úgy érzem, helyzetemnél fogva egy láncszem vagyok a sok közül, amelyek Debrecen és a Partium szellemi-kulturális életét összefűzik. A 2004. december 5-i népszavazás csak növelte elkötelezettségemet, hiszen minden találkozáskor érzem, mennyire megviselte ottani diákjaimat az elutasítás, és ennek ellenére mégis mennyire erősen ragaszkodnak az énekes anyanyelvi kultúrához. A kisebbségi lét lelki többletet ad számukra a kodályi és bartóki életművel való azonosuláshoz, és hittel, odaadással dolgoznak azért, hogy minél tökéletesebben tolmácsolhassák azt a közönségnek. Lelkesedésük engem is hallatlanul inspirál, minden lelki összetartozással megélt teljesítmény újabb szolgálatra sarkall bennünket. Ez felemelő, megrendítő élmény – vallja nagyváradi munkájáról Berkesi Sándor, aki 1998 óta vezeti a Partiumi Keresztény Egyetem kórusát.
A repertoárban Kodály művei mellett magyar költők megzenésített versei is szerepelnek és számos olyan darab, amellyel megszólíthatók a kisebb-nagyobb ünnepek résztvevői, ballagások, templomi ünnepek, szoboravatások alkalmával. Szívesen tűzik műsorra Bárdos Lajos és Szokolay Sándor műveit, és igen kedvelik az oratóriumokat. A nagyközönségnek szóló templomi koncerteken többször előadták Kodály Psalmus Hungaricusát, aminek különös partiumi története is van – emlékeztet Berkesi. Az 1923-ban Pest és Buda egyesítésének ötvenedik évfordulójára írt oratórium ugyanis a harmincas években hangzott fel először Romániában, Aradon és Temesvárott. A két előadás Kodályt nagyon megindította, és elismerően írt a hangversenyeket szervezőkről, a román karmesterről, az összefogásról és a barátságról. A szép történet azonban a román karmester számára tragikus véget ért: először a koncertezéstől tiltották el, majd állásából távolították el. A kudarcok és megaláztatások elől e nagyszerű zenész az öngyilkosságba menekült, a Psalmus pedig csak az ötvenes években hangozhatott fel újra Romániában, Kolozsvárott. Majd újabb negyven év kellett, hogy Tőkés László nagyvárad-olaszi gyülekezetében is felcsendüljön. A Kodály által emlegetett összefogás újabb szép példájára azonban csak 2005-ben kerülhetett sor. Ebben az évben a debreceni Kollégiumi Kántus, a Partiumi Keresztény Egyetem kórusa és a mannheimi Melanchton gyülekezeti vegyes kar a Nagyváradi Filharmonikus Zenekar kíséretével és a sepsiszentgyörgyi Szilágyi Zsolt szólóéneklésével, Berkesi Sándor vezényletével adta elő Kecskeméti Vég Mihály zsoltárát.
– A partiumiak mellett több mint tíz évig magam vezettem a szlovákiai Fiatal Reformátusok Szövetsége, a Firesz kórusát is, ám ezt nagy örömömre egy olyan helybéli fiatal tanárnőre tudtam bízni, aki remek utódomnak bizonyult – mondja a karnagy. – A nagyvárad-rogériuszi templom orgonája javára június 3-án rendezünk jótékonysági koncertet Budapesten, a Zeneakadémián, s ott is együtt lép fel a partiumi kórus, a váci Vox Humana vegyes kar és a debreceni Kollégiumi Kántus.
A debreceni karnagy, visszagondolva eddigi munkásságára, szomorúan állapítja meg: előbb repülte át az óceánt a debreceni Kollégiumi Kántussal, mint hogy olyan határon túli magyarlakta városokba meghívást kapott volna, mint amilyen például Beregszász, Kassa vagy Kolozsvár. Azt viszont örömmel tapasztalja, hogy a távoli tájakra szóló meghíváson a rendszerváltozás óta a határon túliakkal is osztozhatnak. – A partiumi egyetem vegyes karával 2001-ben részesei lehettünk egy nagyszabású egyesült államokbeli, kanadai koncertkörútnak, ahol meglátogattunk több magyar katolikus és protestáns gyülekezetet. A Firesz-kórussal Hollandiában turnézhattunk. A kántus pedig részt vehetett 2002-ben a szöuli kórusolimpián, majd Tajvanon, ahol a presbiteriánus gyülekezeteket meglátogatva a huszadik századi magyar kórusművekkel meghódították a koreaiak és a tajvaniak szívét. Itthon viszont az iskolai énekügy és kórusmozgalom leépülni látszik. Az elkeseredett szavak mögött az áll, hogy az énekórák számát a felére csökkentette a szociálliberális kormányzat, így félő, hogy a kodályi módszerre építő, valutáris értéket képviselő magyar énekmetódus lassan teljesen ellehetetlenül. A felelőtlen oktatáspolitika másik vadhajtása, hogy egyharmad résszel kevesebb anyaországi támogatásból gazdálkodhat más határon túli magyar nyelvű oktatási intézményekkel együtt a Partiumi Keresztény Egyetem is, és ez igen nehéz helyzetbe hozza egyebek mellett az egyetem kórusát is. Támogatás híján ugyanis csak ott tudják a fellépéseket vállalni, ahol a vendéglátó minden költséget magára vállal – szögezte le Berkesi Sándor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.