Nem szerepelt a vételezett anyagok jegyzőkönyvében, azaz nem tudni, miként került a gyakorlópályára az a 152 milliméteres repeszgránát, amely kedden délután robbant fel Szolnokon. Mint azt megírtuk, a Magyar Honvédség Béketámogató Kiképző Központjában a 38 éves K. Róbert nemzetközi hírű mestertűzszerész életét vesztette, két másik szakember pedig súlyos sérüléseket szenvedett a szétvetődő repeszektől.
A Budapesti Katonai Ügyészség halált okozó, foglalkozás körében elkövetett, gondatlan veszélyeztetés miatt indított nyomozást ismeretlen tettes ellen. A helyszíni szemle és a tanúmeghallgatások tegnap még tartottak – jelentette be Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium szóvivője. A vezérkari főnök utasítására újra átvizsgálnak minden olyan eszközt, amelyet bemutatókon vagy kiképzéseken használnak, és azt a szabályozást, amely szerint ezeket a foglalkozásokat tartják és az eszközöket kiválasztják – tette hozzá.
A nemzetközi tanfolyamra érkezett hallgatók egy részével együtt K. Róbert és társai éppen egy imitált aknamezőt készítettek elő, amikor a robbanás bekövetkezett. Bevett gyakorlat, hogy ilyen alkalmakkor csak hatástalanított eszközöket használnak.
Zsíros Lajos katonai orvos ezredes, a központi honvédkórház baleseti sebészetének osztályvezető főorvosa beszámolója szerint az egyik kiképző életveszélyes sebesüléseket szenvedett. Felkarjának lágyrészében pótolták a megszakadt artériát, és egységesítették a sérült nagyideget. Három hét múlva a férfira újabb operáció vár, abban reménykednek, hogy megmarad és újra működőképes lesz a felkarja. Mivel a mozgatóideg nagyon lassan gyógyul, csak egy év múlva derül ki, hogy folytathatja-e munkáját. A másik tiszt lábszárát átszakító repeszt kivették, fejsérülését ellátták, a többszörösen darabosra tört könyökét szintén megoperálták. Megeshet, hogy a karja emiatt mozgásában némileg korlátozott marad, de három-négy hónap múlva már újra dolgozhat – tette hozzá az orvos.
Az ilyenkor törvényszerűen bekövetkező sokkos állapot feloldására a honvédség pszichológusai már kedden elkezdték a csoportos beszélgetéseket – tájékoztatott Brauer Ágnes katonai pszichológus alezredes. A közvetlen trauma tizenegy katonát, az úgynevezett előkészítő állomány tagjait érte, de az csak később derül ki, hogy ki mennyire sérültek lelkileg.
Mint kiderült, a repeszdarabok két-háromszáz méteres körzetben szóródtak szét, sőt még a bázis közelében lévő iskola dohányzójába is jutott belőlük, de ott szerencsére senki nem sérült meg.
Menczer Tamás: Mi lesz így velünk?!