Különböző hírek kerültek napvilágra tegnap a bukaresti titkosszolgálatoknak a madárinfluenza romániai megjelenéséről felállított elméleteiről. Ismeretes: a bukaresti sajtóértesülés szerint a román hírszerző szolgálat (SRI) olyan jelentést állított össze, amely szerint a két hete kirobbant romániai madárinfluenza-járványt Magyarországról és Szlovákiából importált fertőzött baromfik okozták. A bukaresti Jurnalul National napilap tegnapi számában titkosszolgálati forrásokra hivatkozva azt állítja, hogy a Brassó megyei Feketehalmon működő Drakom Silva és Protan cégek idén január 17-én 48 ezer, egynapos növendék pulykát importáltak a bábolnai Aviagen Kft.-től. Néhány hónappal később azonban a szállítmány jelentős része elpusztult, és csaknem kétszáz tonna pulykahúst a brassói cégek vagy elégettek, vagy eltemettek. Radu Timofte SRI-igazgató a bukaresti Realitatea hírtévé hétfő esti műsorában elismerte, hogy a hírszerzőszolgálat Traian Basescu román államfő péntek délután megfogalmazott kérésére még aznap este eljuttatta az illetékes hatóságoknak a romániai madárvész eredetét kutató jelentését. A dokumentum tartalmát azonban nem volt hajlandó elárulni. Ugyanabban az adásban Gheorghe Flutur mezőgazdasági miniszter előbb letagadta, hogy megkapta a jelentést, Timofte közbevetésére viszont közölte: a dokumentum titkosságának feloldását kéri. Calin Popescu- Tariceanu kormányfő tegnap elmondta: olvasta a szóban forgó jelentést, abban azonban egyetlen bizonyíték sem szerepel arra, hogy a madárkór vírusát külföldről hurcolták volna Romániába. Nem sokkal később a román hírszerzés közzétette május 19-i keltezésű jegyzékét, amelyben a feketehalmi csirkeszállítmány részletezésekor szó szerint az szerepel: „Nem zárható ki annak a lehetősége, hogy csirkeimport váltotta ki a romániai madárinfluenza-gócpontok kialakulását.”
Eközben Catalin Muntean, a feketehalmi Patiprod baromfinevelde vezetője megerősítette: cége húszezer pulykacsibét importált hazánkból, amelyek közül több ezer elpusztult. Viszont – a román állat-egészségügyi hatóságok hivatalos okirata szerint – az elhullást nem a madárkór vírusa, hanem a kólibacilus okozta. A román vámügyi hatóság igazgatója ugyanakkor tegnap elmondta, hogy az év első öt hónapjában nemcsak brassói, hanem más romániai cégek is importáltak csirkét Magyarországról. A román hírszerzés hipotézisét az EU weybridge-i állat-egészségügyi laborjának jelentése is cáfolja. Eszerint ugyanaz a H5N1-es madárinfluenza-vírus fertőzött most Brassó megyében, amelyik tavaly ősszel pusztította a vándormadarakat a Duna-deltában.
Félrevezetők és inkorrektek azok a beszámolók, amelyek a bábolnai Aviagen Kft.-t kapcsolatba hozzák a romániai H5N1-vírussal fertőzött baromfikkal – áll Peter Page, az Aviagen-csoport európai elnökhelyettesének tegnapi közleményében. Eszerint a cégcsoport magyarországi leányvállalata, az Aviagen Kft. kizárólag hústípusú napos szülőpár előállításával foglalkozik, pulykákat sohasem forgalmazott. Ez év január 17-én a brassói Verba Trans céghez 41 860 ilyen szülőpárt szállítottak. Tegnap az állomány egészséges volt, jelentős fertőzésre vagy elhullásra utaló jeleket nem találtak náluk. Közlése szerint az Aviagen a legmagasabb szintű járványvédelmi szabványok szerint jár el, az állományt hathetente vizsgálják, nem madárinfluenzás-e. A mintákat a bécsi egyetem elemzi, a naposcsibeexportot pedig az Országos Állat-egészségügyi Intézet ellenőrzi.
– Magyarországról nem kerülhetett madárinfluenzával fertőzött háziszárnyas Romániába, nálunk nagyon szigorúan ellenőrzik a tenyésztőket. Hazai háziszárnyasoknál több mint harminc évvel ezelőtt észleltek ilyen betegséget – nyilatkozta a távirati irodának tegnap Takács László, a Baromfi Terméktanács igazgatója. Megjegyezte: tőlünk valóban exportálnak pulykacsibét Romániába, de az kizárt, hogy fertőzött állatokat adtak volna el. A keltetőüzemek nem- csak exportra, hanem belföldre is szállítanak, ez utóbbiban semmiféle betegséget nem jeleztek a vevők. Cáfolta a román lap állításait Süth Miklós főállatorvos is, aki hangsúlyozta: az elmúlt időszakban Magyarországon H5N1-es vírust kizárólag csak a bejelentett esetekben találtak. Süth Miklós a nemzetközi járványügyi hivatal éves közgyűlésén vesz részt Párizsban. Ott van a szlovák főállatorvos is, akivel egyeztetett a román állításról. Az ő országukban és hazánkban is az Európai Unió által elvárt figyelőrendszer működik. A román állat-egészségügyi hatóság nem jelezte, hogy információja szerint tőlünk és Szlovákiából hurcolták volna be a vírust. Ha ők ilyet feltételeznének, akkor Magyarországhoz kellett volna fordulniuk – tette hozzá a főállatorvos.
Fordulat a 16 éves, gyilkossággal gyanúsított lány ügyében