Román vádak, magyar cáfolatok

Nincsenek arra utaló bizonyítékok, hogy a madárinfluenza vírusa külföldről jutott volna be az országba, mint ahogy azt a bukaresti titkosszolgálat feltételezi – állította tegnap Calin Popescu- Tariceanu román kormányfő. A vádat cáfolta a magyar főállatorvos és a hírbe hozott hazai cég képviselője is.

2006. 05. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Különböző hírek kerültek napvilágra tegnap a bukaresti titkosszolgálatoknak a madárinfluenza romániai megjelenéséről felállított elméleteiről. Ismeretes: a bukaresti sajtóértesülés szerint a román hírszerző szolgálat (SRI) olyan jelentést állított össze, amely szerint a két hete kirobbant romániai madárinfluenza-járványt Magyarországról és Szlovákiából importált fertőzött baromfik okozták. A bukaresti Jurnalul National napilap tegnapi számában titkosszolgálati forrásokra hivatkozva azt állítja, hogy a Brassó megyei Feketehalmon működő Drakom Silva és Protan cégek idén január 17-én 48 ezer, egynapos növendék pulykát importáltak a bábolnai Aviagen Kft.-től. Néhány hónappal később azonban a szállítmány jelentős része elpusztult, és csaknem kétszáz tonna pulykahúst a brassói cégek vagy elégettek, vagy eltemettek. Radu Timofte SRI-igazgató a bukaresti Realitatea hírtévé hétfő esti műsorában elismerte, hogy a hírszerzőszolgálat Traian Basescu román államfő péntek délután megfogalmazott kérésére még aznap este eljuttatta az illetékes hatóságoknak a romániai madárvész eredetét kutató jelentését. A dokumentum tartalmát azonban nem volt hajlandó elárulni. Ugyanabban az adásban Gheorghe Flutur mezőgazdasági miniszter előbb letagadta, hogy megkapta a jelentést, Timofte közbevetésére viszont közölte: a dokumentum titkosságának feloldását kéri. Calin Popescu- Tariceanu kormányfő tegnap elmondta: olvasta a szóban forgó jelentést, abban azonban egyetlen bizonyíték sem szerepel arra, hogy a madárkór vírusát külföldről hurcolták volna Romániába. Nem sokkal később a román hírszerzés közzétette május 19-i keltezésű jegyzékét, amelyben a feketehalmi csirkeszállítmány részletezésekor szó szerint az szerepel: „Nem zárható ki annak a lehetősége, hogy csirkeimport váltotta ki a romániai madárinfluenza-gócpontok kialakulását.”
Eközben Catalin Muntean, a feketehalmi Patiprod baromfinevelde vezetője megerősítette: cége húszezer pulykacsibét importált hazánkból, amelyek közül több ezer elpusztult. Viszont – a román állat-egészségügyi hatóságok hivatalos okirata szerint – az elhullást nem a madárkór vírusa, hanem a kólibacilus okozta. A román vámügyi hatóság igazgatója ugyanakkor tegnap elmondta, hogy az év első öt hónapjában nemcsak brassói, hanem más romániai cégek is importáltak csirkét Magyarországról. A román hírszerzés hipotézisét az EU weybridge-i állat-egészségügyi laborjának jelentése is cáfolja. Eszerint ugyanaz a H5N1-es madárinfluenza-vírus fertőzött most Brassó megyében, amelyik tavaly ősszel pusztította a vándormadarakat a Duna-deltában.
Félrevezetők és inkorrektek azok a beszámolók, amelyek a bábolnai Aviagen Kft.-t kapcsolatba hozzák a romániai H5N1-vírussal fertőzött baromfikkal – áll Peter Page, az Aviagen-csoport európai elnökhelyettesének tegnapi közleményében. Eszerint a cégcsoport magyarországi leányvállalata, az Aviagen Kft. kizárólag hústípusú napos szülőpár előállításával foglalkozik, pulykákat sohasem forgalmazott. Ez év január 17-én a brassói Verba Trans céghez 41 860 ilyen szülőpárt szállítottak. Tegnap az állomány egészséges volt, jelentős fertőzésre vagy elhullásra utaló jeleket nem találtak náluk. Közlése szerint az Aviagen a legmagasabb szintű járványvédelmi szabványok szerint jár el, az állományt hathetente vizsgálják, nem madárinfluenzás-e. A mintákat a bécsi egyetem elemzi, a naposcsibeexportot pedig az Országos Állat-egészségügyi Intézet ellenőrzi.
– Magyarországról nem kerülhetett madárinfluenzával fertőzött háziszárnyas Romániába, nálunk nagyon szigorúan ellenőrzik a tenyésztőket. Hazai háziszárnyasoknál több mint harminc évvel ezelőtt észleltek ilyen betegséget – nyilatkozta a távirati irodának tegnap Takács László, a Baromfi Terméktanács igazgatója. Megjegyezte: tőlünk valóban exportálnak pulykacsibét Romániába, de az kizárt, hogy fertőzött állatokat adtak volna el. A keltetőüzemek nem- csak exportra, hanem belföldre is szállítanak, ez utóbbiban semmiféle betegséget nem jeleztek a vevők. Cáfolta a román lap állításait Süth Miklós főállatorvos is, aki hangsúlyozta: az elmúlt időszakban Magyarországon H5N1-es vírust kizárólag csak a bejelentett esetekben találtak. Süth Miklós a nemzetközi járványügyi hivatal éves közgyűlésén vesz részt Párizsban. Ott van a szlovák főállatorvos is, akivel egyeztetett a román állításról. Az ő országukban és hazánkban is az Európai Unió által elvárt figyelőrendszer működik. A román állat-egészségügyi hatóság nem jelezte, hogy információja szerint tőlünk és Szlovákiából hurcolták volna be a vírust. Ha ők ilyet feltételeznének, akkor Magyarországhoz kellett volna fordulniuk – tette hozzá a főállatorvos.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.