Szürkehályog-gyógyítás ionnyalábokkal

A debreceni Atommagkutató Intézet (Atomki) 2007 és 2013 között többmilliárdos fejlesztési lehetőséggel számolhat. Ennek forrása a Pólus program (tudományos eredményekre alapozó regionális gazdaságfejlesztési terv), amit az Európai Unió öt fejlesztési centrumban 100-100 milliárd forinttal támogat. A debreceni kutatóbázis legnagyobb beruházása a tervek szerint egy új, a jelenleginél sokkal jobb hatékonyságú részecskegyorsító lesz. Az önmagában egymilliárd forintba kerülő berendezés olyan kísérletek elvégzését is lehetővé teszi, amelyekre eddig nem volt mód. Mindez közvetlenül szolgálhatja a gyógyítást és a számítástechnika tökéletesítését.

2006. 05. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Debrecenben a jelenleg is működő részecskegyorsítót 35 évvel ezelőtt az Atommagkutató Intézet munkatársai fejlesztették ki, és ők is valósították meg. Felújítása mintegy százmillió forintos költséggel most folyik. A felújított és az új részecskegyorsító együtt jóval több fejlesztési eredményhez segíti hozzá a tudósokat. Különösen az új gyorsítótól várható áttörés, hiszen az általa létrehozható ionnyaláb nagyobb energiájú, jobb minőségű. A program során beszerzendő új kvadrupol lencsék segítségével pedig nanoméretű ionsugarakat is elő lehet majd állítani. A gyorsítóban felgyorsított protonnyalábbá szervezett részecskék ugyanis a hajszálnál is ezerszer vékonyabb lángvágóként működnek, és segítségükkel egészen parányi méretben tudják megmunkálni az anyagot a kutatók. Így nanométerben mérhető „tárgyakat” tudnak előállítani, olyan „alkatrészeket”, amelyek sokszorta kisebbek a számítógépeknél az integrált áramkörökben jelenleg alkalmazott legkisebb vonalszélességnél, s ezzel új utat nyitnak a számítástechnika fejlesztésében. Vagy éppen olyanokat, amelyek eddig elképzelhetetlenül pontosan illeszkednek az emberi szervezet parányi alkotóelemeihez, és így szolgálják annak gyógyítását – tudtuk meg Rajta Istvántól, az Atomki tudományos főmunkatársától.
Az anyag mikroméretű megmunkálásához a megfelelő „szerszám” már most is rendelkezésre áll az Atomkiban, ám ahhoz, hogy legalább fél mikronig – azaz ötszáz nanométerig – lemenjenek, még be kell fejezni azt a százmillió forintos fejlesztést, amibe a régi gyorsító modernizálása mellett az ionnyaláb előállításához használt berendezés továbbfejlesztése is hozzátartozik. A korszerűsített eszközzel tovább lehet finomítani a mostani, korántsem lebecsülendő eredményeket. Különféle műanyagokban kialakított nanoméretű optikai szálak segítségével olyan parányi alkatrészeket lehet majd kifejleszteni, amelyek teljesen új alapokra helyezik a számítógépek működését, és lehetőséget kínálnak a méretek jelentős csökkentéséhez. Az ezzel kapcsolatos kísérletek már igen előrehaladottak.
Ugyanennek a módszernek izgalmas alkalmazása lehet a szürke hályog gyógyítása. Ez utóbbi problémát ugyan már most is tudja némileg kezelni az orvostudomány, hiszen a szürke hályog miatt működésképtelenné vált szemlencsét ki tudják váltani olyan protézissel, amivel lát a beteg. Ám a beültetett mesterséges lencsét időről időre cserélni kell, mert a szürke hályog előbb-utóbb azt is benövi. Ha viszont az Atomkiban Rajta István közreműködésével folyó kísérlet beváltja a hozzá fűzött reményeket, a beültetett lencsét nem, vagy csak nagyon hosszú idő elteltével kell majd újra cserélni. A protonnyalábos mikro-, illetve nanomegmunkálás következtében ugyanis kialakítható egy olyan gátrendszer, ami megakadályozza, hogy a szervezet megtámadja a protézis által kialakított látóteret.
Ugyancsak elképzelhető az orvostudományi alkalmazása egy másik, meglehetősen ötletes eszköznek. Ezt a minicsodát mikropumpának keresztelték el a kutatók, ugyanis a kapilláriselvet felhasználva képes arra, hogy valószerűtlenül apró szivattyúként folyadékot áramoltasson. Ez utóbbi „berendezés” egy új tudományterületet teremthet: a mikrofolyadék-áramlástant, amivel teljesen új módon lehet vizsgálni – esetleg befolyásolni – az anyag és az élő szervezet belső szerkezetét. Az apró csodák között igen érdekes lehet még a mikron-, illetve nanoméretű fogaskerék előállítása, amit a protonnyalábos mikromegmunkálással készített műanyag sablon mentén galvanizációs eljárással valósítanak meg. Ez utóbbi alkatrész létrehozása pedig azt jelzi, hogy megkezdődött egy sajátos mechanika kialakulása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.