Egyelőre nem hozzák nyilvánosságra azokat a tanulmányokat, amelyeket a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) rendelt meg több tíz millió forintért a választási kampány utolsó időszakában. A titkolózást a kormányszóvivői irodán azzal magyarázták, hogy a koalíciós pártok jelen pillanatban is épp a kisebb, olcsóbb, hatékonyabb szolgáltató állam megteremtéséről tárgyalnak, és a direkt ebből a célból megrendelt tanulmányokról ezért most nem áll módjukban bővebb tájékoztatást adni. Ugyanakkor hozzátették: „Szakértőink megvizsgálják annak lehetőségét, hogy a szóban forgó tanulmánykomplexumok később milyen terjedelemben és milyen körben válhatnak nyilvánossá.”
A kormányszóvivői iroda szerint „már jóval a választások előtt egyértelmű volt”, hogy a közigazgatás reformja nem halasztható, és természetes, hogy a döntések előtt a kormány igénybe veszi szakértők szellemi munícióját, amely kutatási eredményeket ismertető tanulmányok sorozatában ölt testet. A közbeszerzés megkerülését azzal indokolták, hogy bár a közbeszerzési értékhatár nyolcmillió forint, mindegyik szakmai anyag több eltérő tárgyú, tartalmú és módszertanú kutatáson alapuló tanulmányt takar, amelyek egyenként nem érik el a közbeszerzési értékhatárt.
Ismeretes, az egyik szakanyag 22,6 millió forintba, egy másik pedig 18,4 millió forintba került. Utóbbit az Ithaka Kht. készíthette, amelynek egyik alapítója Dessewffy Tibor, aki a Gyurcsány Ferenc Útközben című könyvét kiadó Demos Magyarország Alapítvány egyik létrehozója.
A következő három évre szóló bérmegállapodás is azt jelzi, hogy középtávon is javul a tervezhetőség a gazdaságban