Halász Iván, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Szlavisztika-Közép-Európa Intézetének adjunktusa lapunk kérdésére leszögezte, egy kisebbség élete és lehetőségei megváltoznak, ha a parlamenti képviselete ellenzékbe kényszerül. A szakértő közölte, Robert Fico, a választásokon győztes Smer (Irány) miniszterelnök-jelöltje megpróbálja a kormánya összetétele miatt aggódó nyugatiakat megnyugtatni, így ígéretet tett a korábban elért kisebbségi jogi normák változatlanságára. Halász szerint a Szocialista Internacionálé – amelynek a Smer is tagja – is nyugtalanságát fejezte ki a kabinetbe bevett Szlovák Nemzeti Párt (SNS) miatt.
A szlovákiai politikai elemzők ugyanakkor rámutatnak arra, hogy három olyan párt fogott össze a szlovák kormánykoalícióban, amelyeknek szavazóbázisa közelebb áll egymáshoz, mint az előző kabinetre voksolók. Halász Iván elmondta, a választásokat megnyerő Smer évek óta próbálja kialakítani a saját szociáldemokrata imázsát, bár eredetileg inkább centrista politikát akart folytatni. „2002-ben a párt vezetőjeként Fico rájött arra, hogy nem maradt szalonképes baloldali erő a parlamentben a kommunistákon kívül, ezért beirányította a saját pártját az üresen hagyott helyre” – magyarázta a jogász-történész. Az előző években Fico pártelnök valóban sokat próbált tenni pártja „szociáldemokratizálásának” érdekében, az viszont, hogy milyen sikerrel, csak most fog kiderülni. Az SNS-ről kifejtette, alapvetően a radikális kisebbségellenes kirohanásairól híres, bár az önmeghatározásából nem hiányoznak olyan jelzők sem, mint keresztény, nemzeti és szociális. Mint elmondta, a nemzetiek kisebbségellenes beállítottsága nem jár együtt gazdasági kérdésekben tanúsított radikális viselkedéssel. Amíg haszonélvezői voltak a hatalomnak, Slotáék sem ellenezték a privatizációt és az 1989 utáni gazdasági-társadalmi átalakulást, emlékeztetett Halász. Az elemző a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalmat (HZDS) „kiüresedett” pártnak nevezte, amely feláldozta szavazóbázisának jó részét a külföld és a jövendő koalíciós partnerek jóindulatáért cserébe. Az elemző rámutatott, hogy az egyeztetések során mindkét oldalon felmerült a HZDS neve partnerként, a most leköszönő jobboldali pártok (a kereszténydemokratákat kivéve) csak Vladimír Meciar pártelnök-exkormányfő személyét nem tudták elfogadni.
Halász Iván szerint a HZDS és az SNS a győztes mozgalom számára gazdasági szempontból sokkal jobban kezelhető, mint jobboldali partnerjelöltjei. A választásokat követően komoly alkudozások folytak a pártok között, és felmerült egy esetleges koalíció lehetősége a Smer, a Magyar Koalíció Pártja és a kereszténydemokraták között, mondta Halász. Hozzátette, a két utóbb említett pártnak a kormányba történő bevonása a külföld számára elfogadhatóbb lett volna, azonban valószínűleg nagyobb engedményekre kényszerítené a győztest. Az elemző szerint főleg a kereszténydemokraták nem tudták eldönteni, hogy Robert Ficóval szövetkezve akarnak-e kormányon maradni, vagy inkább az ellenzéki padsorokat választják. „Meciarék és Slotáék viszont már nyolc éve ellenzékben politizálnak, ezért mindenképp be akartak kerülni a hatalomba. Ezért a számarányuknál kevesebb poszttal is beérték a most alakuló kormányban” – jelentette ki Halász Iván.
Pedig Magyarral foglalkozni KELL!