Aggódó felvidéki magyarok

Az új szlovák kormány intézkedései nyomán nem fordul roszszabbra a szlovákiai kisebbségek helyzete – biztosította Bugár Bélát, a Magyar Koalíció Pártjának elnökét Ivan Gasparovic szlovák államfő. Előzőleg Bugár aggodalmát fejezte ki, mert a koalícióban a Szlovák Nemzeti Párt kapja az oktatási tárcát. Hans-Gert Pöttering, az Európai Néppárt frakcióvezetője tiltakozott a magyarellenes párt kormányba kerülése miatt.

2006. 06. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Halász Iván, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Szlavisztika-Közép-Európa Intézetének adjunktusa lapunk kérdésére leszögezte, egy kisebbség élete és lehetőségei megváltoznak, ha a parlamenti képviselete ellenzékbe kényszerül. A szakértő közölte, Robert Fico, a választásokon győztes Smer (Irány) miniszterelnök-jelöltje megpróbálja a kormánya összetétele miatt aggódó nyugatiakat megnyugtatni, így ígéretet tett a korábban elért kisebbségi jogi normák változatlanságára. Halász szerint a Szocialista Internacionálé – amelynek a Smer is tagja – is nyugtalanságát fejezte ki a kabinetbe bevett Szlovák Nemzeti Párt (SNS) miatt.
A szlovákiai politikai elemzők ugyanakkor rámutatnak arra, hogy három olyan párt fogott össze a szlovák kormánykoalícióban, amelyeknek szavazóbázisa közelebb áll egymáshoz, mint az előző kabinetre voksolók. Halász Iván elmondta, a választásokat megnyerő Smer évek óta próbálja kialakítani a saját szociáldemokrata imázsát, bár eredetileg inkább centrista politikát akart folytatni. „2002-ben a párt vezetőjeként Fico rájött arra, hogy nem maradt szalonképes baloldali erő a parlamentben a kommunistákon kívül, ezért beirányította a saját pártját az üresen hagyott helyre” – magyarázta a jogász-történész. Az előző években Fico pártelnök valóban sokat próbált tenni pártja „szociáldemokratizálásának” érdekében, az viszont, hogy milyen sikerrel, csak most fog kiderülni. Az SNS-ről kifejtette, alapvetően a radikális kisebbségellenes kirohanásairól híres, bár az önmeghatározásából nem hiányoznak olyan jelzők sem, mint keresztény, nemzeti és szociális. Mint elmondta, a nemzetiek kisebbségellenes beállítottsága nem jár együtt gazdasági kérdésekben tanúsított radikális viselkedéssel. Amíg haszonélvezői voltak a hatalomnak, Slotáék sem ellenezték a privatizációt és az 1989 utáni gazdasági-társadalmi átalakulást, emlékeztetett Halász. Az elemző a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalmat (HZDS) „kiüresedett” pártnak nevezte, amely feláldozta szavazóbázisának jó részét a külföld és a jövendő koalíciós partnerek jóindulatáért cserébe. Az elemző rámutatott, hogy az egyeztetések során mindkét oldalon felmerült a HZDS neve partnerként, a most leköszönő jobboldali pártok (a kereszténydemokratákat kivéve) csak Vladimír Meciar pártelnök-exkormányfő személyét nem tudták elfogadni.
Halász Iván szerint a HZDS és az SNS a győztes mozgalom számára gazdasági szempontból sokkal jobban kezelhető, mint jobboldali partnerjelöltjei. A választásokat követően komoly alkudozások folytak a pártok között, és felmerült egy esetleges koalíció lehetősége a Smer, a Magyar Koalíció Pártja és a kereszténydemokraták között, mondta Halász. Hozzátette, a két utóbb említett pártnak a kormányba történő bevonása a külföld számára elfogadhatóbb lett volna, azonban valószínűleg nagyobb engedményekre kényszerítené a győztest. Az elemző szerint főleg a kereszténydemokraták nem tudták eldönteni, hogy Robert Ficóval szövetkezve akarnak-e kormányon maradni, vagy inkább az ellenzéki padsorokat választják. „Meciarék és Slotáék viszont már nyolc éve ellenzékben politizálnak, ezért mindenképp be akartak kerülni a hatalomba. Ezért a számarányuknál kevesebb poszttal is beérték a most alakuló kormányban” – jelentette ki Halász Iván.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.