Alkotmányos aggályok

2006. 06. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amikor a II. világháborút Japán elvesztette, 1947-ben amerikai nyomásra új alkotmányt hozott létre. Ebben a japánok kizárják a hadviselést, így azóta sincs japán hadsereg. A katonaság fenntartásának tiltása szintén szerepel az alkotmány szövegében, ám önvédelmet szolgáló egységek működnek az országban. A szigorú szabályozás következtében évtizedeken át ragaszkodtak az alkotmány szövegéhez, de mára kissé másképp értelmezik a háború után megírt alaptörvényt. Az iraki részvétel volt az első japán fegyveres misszió egy háborús övezetben a világháború óta. A japánok 1992-ben engedélyezték, hogy a fegyveres erők részt vegyenek az ENSZ segélyakcióiban az országtól távol, s 2003-ban született meg az a törvény, amely a katonákat háborús ország békés területeire engedte. Valószínűleg nem áll meg Japán ezen a szinten, hiszen az iraki misszió kezdete óta egyre többször vesz részt a nemzetközi színtéren katonai jellegű akciókban. A szökőár sújtott Indonéziába szállított ezer katonát elfogadta a japán közvélemény, ám az iraki részvételt nem.
Az iraki megszállásban-újjáépítésben való részvétel a japán ellenzéki pártok szerint az alkotmány szellemével ütközik, és az kizárólag a miniszterelnök személyes ambícióit szolgálja. Koidzumi Dzsunicsiro egyébként a mostaninál is több teret engedne az ország katonáinak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.