Fél évvel ezelőtt nagy port kavart a hír, mely szerint meg akarják szüntetni a nógrádgárdonyi Megyei Tüdőgyógyintézetet. A Fidesz helyi politikusai akkor hevesen ágáltak a bezárás ellen. Az intézmény minden alkalmazottja petíciót írt alá, a betegek pedig aláírásgyűjtésbe kezdtek hozzátartozóik körében, hogy megakadályozzák a tüdőgyógyellátás elköltöztetését a településről. A felröppent hírrel kapcsolatban az intézményt fenntartó Nógrád Megyei Közgyűlés elnöke akkor azt nyilatkozta, hogy a tüdőgyógyintézet bezárása nincs napirenden, csak arról van szó, hogy a Szent Lázár Megyei Kórház és a Megyei Tüdőgyógyintézet közös irányítás alá kerül. Az intézkedés mellett azzal érveltek, hogy a lépéssel mérsékelni lehet a salgótarjáni kórház gazdálkodási veszteségeit. A javaslatot végül a kormánypárti többségű Nógrád Megyei Közgyűlés megszavazta, így a nógrádgárdonyi tüdőgyógyintézet 2005. november elsejével elvesztette az önállóságát. Úgy tűnt, a történet nyugvópontra jut, s a döntés ellenére a Megyei Tüdőgyógyintézet marad az 1959 óta megszokott helyén.
Nem maradhatott, 2006. május 25-én ugyanis a korábbi ígéretek ellenére úgy döntött az intézményt fenntartó Nógrád Megyei Közgyűlés, hogy szeptember elsejével megszünteti a nógrádgárdonyi tüdőgyógyintézet. Az intézményben csökkenő létszám mellett jelenleg hetvenen dolgoznak, s évente másfél ezer beteget gondoztak az ősfás ligetben, messze mindenféle ipari környezettől, ami a klíma révén ideális lehetőség a tüdőbetegeknek a gyógyulásra.
A dolgozók mindent megpróbáltak, hogy megakadályozzák a nógrádgárdonyi intézmény bezárását, de nem jártak sikerrel. – Az intézet 1959-ben költözött Nógrádgárdonyba, azóta belaktuk az épületet, el nem tudjuk képzelni, hogy fog lezajlani a költözés. Becsüsök, raktárosok jönnek-mennek, átmeneti állapot van. Megpróbálunk dolgozni, és azon vagyunk, hogy ebből a betegek minél kevesebbet érezzenek. Így is naponta kérdezik, hogy mi lesz velük, hová fogják őket tenni, amire nagyon nehéz válaszolni. Egyetlen kórház voltunk a megyében, amelyik nem volt ráfizetéses, minden fórumon mindent megpróbáltunk, de nem tudtuk megakadályozni az intézmény bezárását. Megpróbáltunk szakmai és szakszervezeti vonalon intézkedni, a betegek az ombudsmannak írtak, de nem jártunk sikerrel. A dolgozók nagy része egyelőre az ellátással együtt átköltözhet Balassagyarmatra, de lesznek, akik az utcára kerülnek. Sajnáljuk, hogy az ellátás nógrádgárdonyi fejezete véget ért – jegyezte meg Lászka Aranka, az Egészségügyi Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének helyi vezetője, aki 1975 óta látta el ezt a tisztséget.
A betegek fel vannak háborodva amiatt, hogy Nógrádgárdonyban megszűnik a tüdőgyógyellátás. – Rengeteg beteg és itteni dolgozó aláírta a kérvényt, hogy ne vigyék el a tüdőgyógyintézetet innen, mégis megteszik. A kormány és a kormánypártok által vezetett önkormányzatok mindent eladnak, ezt az intézményt is azért zárják be, mert értékesíteni akarják a kastélyt. Éppen az imént mentek el az értékbecslők, akik végignézték az összes épületet, feltérképezték, hogy mit lehet áruba bocsátani. Ha ebből a szép környezetből elviszik az ellátást, akkor miből gondolják, hogy Balassagyarmaton vagy Salgótarjánban jobb levegő lesz? Ezt az épületet fel kellett volna újítani, ehelyett hagyták lepusztulni, s most arra való hivatkozással zárják be, hogy nincs pénz a felújításra. – fakadt ki Chikán Miklós kéményseprő.
A szeptember elsejével megszűnő intézményből harminc ágy a salgótarjáni Szent Lázár Megyei Kórházba, hetven ágy 51 dolgozóval pedig a balassagyarmati Dr. Kenessey Albert Kórház-Rendelőintézetbe költözhet át. Szabó Géza, a balassagyarmati intézmény főigazgató főorvosa szerint alapvetően el tudják helyezni a tüdőgyógyellátást a városi kórházban. – Zajlik a kórház-rendelőintézet rekonstrukciója, elképzelhető, hogy ez alatt az idő alatt átmenetileg 15 ágyat szüneteltetni kell, de többet nem. A rekonstrukció idején az aktív és krónikus ellátást külön komplexumban tudjuk elhelyezni, de később valószínű, hogy abban az épületben egyesül a tüdőgyógyellátás, ahol most a szülészet-nőgyógyászat működik. Ha ez így lesz, akkor oda más funkció is kell, mert azt az épületet 60–70 ággyal nem lehet gazdaságosan működtetni. Egy biztos, a jelenlegi viszonyokhoz képest a betegek jobb körülmények között gyógyulhatnak majd. Az más kérdés, hogy a tüdőgyógyintézet egészségügyi dolgozóinak idő kell, mire az új helyzetet megszokják, és a változás aggályokat vethet fel, de öt év múlva már senki nem fogja megkérdezni, hogy miért nem Nógrádgárdonyban működik a tüdőgyógyellátás – fogalmazott Szabó Géza.
A Fidesz szerint a nagy sietség oka, hogy a kormánypárti többségű megyei közgyűlés még az őszi önkormányzati választások előtt el akarja adni az ingatlant. – Nem értjük a rendkívüli sietséget, hogy ezt az intézetet miért kell most megszüntetni. Az itteni ellátás mint szegény rokon költözik most Balassagyarmatra, korábban ugyanis úgy volt, hogy másfél év múlva, ha befejeződik az ottani kórház felújítása, akkor szüntetik meg az itteni intézményt. Az ügy hátterében az állhat, hogy a kastélyt és a hozzá tartozó ingatlanokat, biztos, ami biztos, még az önkormányzati választások előtt el akarja adni a megyei közgyűlés – szögezte le Barna János, a Nógrád Megyei Közgyűlés fideszes tagja.
Dóra Ottó, a Nógrád Megyei Közgyűlés elnöke az üggyel kapcsolatban megjegyezte, a tüdőgyógyintézet nem szűnik meg, csak elköltözik Nógrádgárdonyból. – Eljött a pillanat, amikor mi, önkormányzati képviselők azt mondtuk, amivel a szakma nagy része is egyetért, hogy a tüdőgyógyellátásnak át kell költözni Balassagyarmatra. Két kérés merült fel: az egyik, hogy az ellátás maradjon együtt, a másik, hogy ne Salgótarjánba költözzön az intézet. Mind a két kérés teljesült. Rövid távon a betegellátás javulását reméljük a döntéstől, a fizikai környezet sokkal jobb lesz Balassagyarmaton, mint Nógrádgárdonyban. A nógrádgárdonyi ingatlan sorsáról azután döntünk, ha az ellátás kiköltözik onnan. A kollégáink éppen ma jártak Nógrádgárdonyban, hogy felbecsüljék az ingatlan értékét, amely hozzávetőlegesen 160 millió forintot ér. Magam kíváncsian várom, hogy ha meghirdetjük, akkor lesz-e rá jelentkező, korábban ugyanis az ellenzék padsoraiból is érdeklődtek az ingatlan iránt – fogalmazott Dóra Ottó.

Jászsági díler bukott le a rendőrök előtt átadás közben