Döbbent kórházigazgatók

Megdöbbentek a kórházigazgatók egy friss kormányrendelet-módosításon. Szerintük a jogszabály jelentősen csökkenti a fekvőbeteg-ellátó intézmények finanszírozását, holott Molnár Lajos miniszter múlt heti bejelentését éppen ellenkezőleg értelmezték.

2006. 06. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Milliárdokat vonnak el havonta a fekvőbeteg-ellátó intézményektől a napokban ismertté vált új finanszírozási szabályokkal. Így várhatóan tovább nő az adósságállományuk – fogalmazott Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke. A kórház-finanszírozásban minden beavatkozásnak van egy pontszáma, a csípőprotézis-beültetésnek például 5,35.
Egy pontért jelenleg 136 ezer forintot fizet az intézményeknek az egészségbiztosító, tehát a csípőprotézis-műtétért 727 600 forintot.
*
A júliusig még hatályban lévő, úgynevezett teljesítményvolumen-korlát (TVK) szabálya szerint egy előre meghatározott évi pontszám elérése után a beavatkozásokért már csak csökkentett összeget utal a biztosító. Egy általunk ismert városi kórház például tavaly 20 000 pontig kapott 100 százalékos finanszírozást, s további 2000-ért pedig degresszíven csökkentettet, azaz a limit túllépésének mértéke szerint egyre kevesebbet.
Az új szabályozás júliustól megszünteti a TVK-rendszert, s a tavaly teljes összegen finanszírozott teljesítmény 95 százalékáig, a példaként említett intézményben 19 000 pontig ellentételezi a munkát, utána pedig egyetlen forintot sem utal a betegek ellátásáért. Az intézmények tehát saját költségükön műthetnek majd. Molnár Lajos egészségügyi miniszter múlt heti sajtótájékoztatóján kiosztottak egy írásos anyagot, amelyben az olvasható: „Megszüntetjük a sokat kritizált TVK-t, azaz a jövőben nem lesz másodosztályú, olcsóbb szolgáltatás. Minden beavatkozást teljes áron fizet az állam.” Ezzel szemben a napokban csalódniuk kellett az intézményvezetőknek. Golub Iván elmondta: számos kórházvezető jelezte értetlenségét, mert a szakmai szervezeteket erről nem tájékoztatták. Kifogásolták a szakemberek a rehabilitációs kezelések új finanszírozását is. Miközben – Molnár Lajos múlt heti bejelentésének megfelelően – valóban több pénzt kapnak valamelyest júliustól az intézmények például a krónikus betegek ápolására, a daganatos és kardiológiai betegségen átesettek után kevesebb pénz jár majd. Dénes Zoltán országos rehabilitációs szakfőorvos szerint éppen a ritkábban előforduló betegségek után utal majd több pénzt az egészségbiztosító, míg a gyakoriakért kevesebbet, ami összességében forráskivonást jelent. Az érintett kórházi osztályoknak ez átlagosan 10-15 százalékos bevételkiesést okoz. A finanszírozás a következőképpen néz ki. Egy páciens ellátásáért 4150 forintos napidíj jár (ez júliustól 5000-re nő), de a betegségtípustól függő szorzó közben csökken: az általános rehabilitációnál így a napi pénz 6640 forint helyett 6000, a mozgásszervinél pedig 8715 helyett 7500 forint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.