Kivételeznének egyes színlelt szerződésekkel

Vizsgálja a kormány, hogy miként lehetne kivonni az egészségügyi dolgozókat annak a jogszabálynak a hatálya alól, amely június 30. után súlyos büntetéssel fenyegeti azokat, akik színlelt szerződéssel dolgoznak vagy dolgoztatnak.

2006. 06. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Levelet kapott a Magyar Kórházszövetség és az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesülete a Miniszterelnöki Hivataltól, amely szerint a kormány vizsgálja a lehetőségeket. A szervezetek nemrég fordultak Gyurcsány Ferenc miniszterelnökhöz, jelezve: ellátási zavar alakulhat ki emiatt. Sokan – főként a hiányszakmákban, például patológusként, altató- vagy röntgenorvosként dolgozók – ugyanis nem lesznek hajlandók közalkalmazottként, s így sokkal kevesebb pénzért elvégezni azt a feladatot, amit eddig vállalkozóként láttak el.
Speciálisan kellene kezelni az egészségügyi ágazatot – vélekedett Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke. Lapunknak elmondta: az utóbbi időben tucatnyi levelet kapott kórházigazgatóktól, akik megkezdték a szóban forgó szerződések átalakítását, s most szembesültek azzal, hogy a dolgozók nem vállalják közalkalmazottként a munkát. Hangsúlyozta: nem vonhatják meg a vállukat, ha nem tudnak műteni, hiszen ellátási kötelezettségük van. De alulfinanszírozottságuk miatt az intézmények nem tudnak többet fizetni. Ezek a szerződések kényszerből születtek, mert alacsony közalkalmazotti bérért bizonyos egészségügyi feladatra már nem lehet szakembert találni – szögezte le.
Van, aki délelőtt közalkalmazott altatóorvosként dolgozik egy kórházban, délután pedig vállalkozóként látja el ugyanazt a feladatot, ugyanabban az intézményben: ez egy tipikus példa a szabálytalan foglalkoztatásra. Hasonlóképpen át kellene alakítani annak a megbízási vagy vállalkozási szerződését, akinek feladatai valójában adott munkakör betöltését jelentik. A színlelt szerződések elleni fellépést 2003 óta több alkalommal elhalasztották a törvényhozók. Június 30. elvileg a végső dátum, addig meg kell szüntetni ezeket.
Jövő hónap végén tehát lejár a moratórium, s bírsággal-pótlékkal együtt behajtja az APEH azt az adó- és járulékösszeget, amelyet a felek megspóroltak a színlelt szerződésekkel, valamint akkortól büntetőjogi fenyegetettség is terhelheti őket. A munkaviszonyt leplező vállalkozási vagy megbízási szerződések legnyilvánvalóbb oka, hogy kevesebb adót és járulékot kell utánuk fizetni. Ráadásul így nem a munka törvénykönyve szigorú szabályai vonatkoznak a felekre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.