Továbbra is fel kell ajánlani külföldre azokat a szerveket, amelyeket itthon nem tudnak beültetni, mert nincs a befogadásukra alkalmas beteg, vagy kapacitáshiány miatt nincs alkalmas kórház a műtéthez – vélekedett Szalamanov Zsuzsa, a Transzplantációs Alapítvány elnöke. Hangsúlyozta: az átültethető szerv életet mentő kincs, nem szabad kidobni. Hozzátette: mihamarabb pontosítani, egyszerűsíteni kell a jogi kereteit annak, miként ajánlhat fel Magyarország külföldre szerveket, és azt milyen szakemberek vehetik ki.
Tari Tamás, a Májátültetettek Országos Szövetségének elnöke szerint sem állhatnak le a külföldi szervfelajánlások. Hiszen ezektől remélhetjük, hogy ha magyar betegnek lesz szüksége sürgősen például életmentő májra, vesére vagy szívre, akkor a viszonosság elve alapján majd más ország segít nekünk. Így érkezett új máj az év elején a négyéves Koncz Rebekának is, igaz, végül az orvosoknak nem sikerült megmenteniük az életét.
Hasonlóképpen vélekedett Ádám Aurél, a Vesebetegek Országos Szövetségének elnöke. Mint mondta: vélhetőleg kezdeményezik majd az Egészségügyi Minisztériumnál, hogy mielőbb tegyék világossá a szervfelajánlás jogi kereteit. A szabályozás ugyanis jelenleg nem egyértelmű.
Mint arról néhány napja lapunk is beszámolt, Molnár Lajos egészségügyi miniszter rendkívüli sajtótájékoztatón közölte: egy bejelentés alapján felvetődött a gyanúja, hogy szabálytalanul ajánlották föl külföldre magyarországi agyhalottak átültethető szerveit. Ezért a tárca rendőrségi feljelentést tett, és fölmentette a hazai szervátültetéseket koordináló Hungarotransplant Kht. vezetőjét, Borsi Józsefet. – Az eljárást szakmailag ugyan helyesen végezték, de nem tartották be a jogszabályi előírásokat. A szervek kivételét ugyanis többször olyan külföldi személyzet végezte, amelynek nem volt erre megfelelő engedélye – fogalmazott a miniszter. A Nemzeti Nyomozó Iroda szerdán elrendelte a nyomozást ismeretlen tettes ellen, emberi test tiltott felhasználása bűntettének megalapozott gyanúja miatt. Borsi József lapunknak úgy nyilatkozott: semmiféle szabálytalanságot nem követtek el. Külföldre csak akkor ajánlottak fel szervet, ha nem találtak megfelelő magyar beteget, s az eljáráshoz minden esetben kérték az Országos Tisztiorvosi Hivatal egyetértő határozatát – amit meg is kaptak –, s az ügymenetet az Egészségügyi Minisztérium vezetői is jóváhagyták – szögezte le.
A botrány kirobbanása óta hazánk nem jelzett külföldre donorszervet. Kivétel ez alól egy tüdőfelajánlás, ám ez régóta létező szerződés alapján történik Magyarország és a bécsi Allgemeine Krankenhaus között, ahol a magyar betegeket is operálják. Sokan kérdésesnek tartják, hogy a hazai szakemberek a jövőben mernek-e külföldi felajánlást tenni az ügy tisztázásig.
Zseniálisak, így istenítette nyilvánosan Magyar Péter az EP-képviselőit, a hangfelvételen viszont példátlanul mocskolta őket