Leáll a szervek külföldi felajánlása?

A betegeket képviselő szervezetek szerint Magyarországnak továbbra is fel kell ajánlania külföldre azokat az átültetésre alkalmas szerveket, amelyek befogadására itthon nincs megfelelő páciens. Úgy látják azonban, hogy az Egészségügyi Minisztériumnak ehhez mihamarabb meg kell teremtenie a jogi kereteket. Addig ugyanis kérdésesnek tartják, hogy a hazai szakemberek engedik-e a szervkivételt külföldi orvoscsoportoknak.

2006. 06. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra is fel kell ajánlani külföldre azokat a szerveket, amelyeket itthon nem tudnak beültetni, mert nincs a befogadásukra alkalmas beteg, vagy kapacitáshiány miatt nincs alkalmas kórház a műtéthez – vélekedett Szalamanov Zsuzsa, a Transzplantációs Alapítvány elnöke. Hangsúlyozta: az átültethető szerv életet mentő kincs, nem szabad kidobni. Hozzátette: mihamarabb pontosítani, egyszerűsíteni kell a jogi kereteit annak, miként ajánlhat fel Magyarország külföldre szerveket, és azt milyen szakemberek vehetik ki.
Tari Tamás, a Májátültetettek Országos Szövetségének elnöke szerint sem állhatnak le a külföldi szervfelajánlások. Hiszen ezektől remélhetjük, hogy ha magyar betegnek lesz szüksége sürgősen például életmentő májra, vesére vagy szívre, akkor a viszonosság elve alapján majd más ország segít nekünk. Így érkezett új máj az év elején a négyéves Koncz Rebekának is, igaz, végül az orvosoknak nem sikerült megmenteniük az életét.
Hasonlóképpen vélekedett Ádám Aurél, a Vesebetegek Országos Szövetségének elnöke. Mint mondta: vélhetőleg kezdeményezik majd az Egészségügyi Minisztériumnál, hogy mielőbb tegyék világossá a szervfelajánlás jogi kereteit. A szabályozás ugyanis jelenleg nem egyértelmű.
Mint arról néhány napja lapunk is beszámolt, Molnár Lajos egészségügyi miniszter rendkívüli sajtótájékoztatón közölte: egy bejelentés alapján felvetődött a gyanúja, hogy szabálytalanul ajánlották föl külföldre magyarországi agyhalottak átültethető szerveit. Ezért a tárca rendőrségi feljelentést tett, és fölmentette a hazai szervátültetéseket koordináló Hungarotransplant Kht. vezetőjét, Borsi Józsefet. – Az eljárást szakmailag ugyan helyesen végezték, de nem tartották be a jogszabályi előírásokat. A szervek kivételét ugyanis többször olyan külföldi személyzet végezte, amelynek nem volt erre megfelelő engedélye – fogalmazott a miniszter. A Nemzeti Nyomozó Iroda szerdán elrendelte a nyomozást ismeretlen tettes ellen, emberi test tiltott felhasználása bűntettének megalapozott gyanúja miatt. Borsi József lapunknak úgy nyilatkozott: semmiféle szabálytalanságot nem követtek el. Külföldre csak akkor ajánlottak fel szervet, ha nem találtak megfelelő magyar beteget, s az eljáráshoz minden esetben kérték az Országos Tisztiorvosi Hivatal egyetértő határozatát – amit meg is kaptak –, s az ügymenetet az Egészségügyi Minisztérium vezetői is jóváhagyták – szögezte le.
A botrány kirobbanása óta hazánk nem jelzett külföldre donorszervet. Kivétel ez alól egy tüdőfelajánlás, ám ez régóta létező szerződés alapján történik Magyarország és a bécsi Allgemeine Krankenhaus között, ahol a magyar betegeket is operálják. Sokan kérdésesnek tartják, hogy a hazai szakemberek a jövőben mernek-e külföldi felajánlást tenni az ügy tisztázásig.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.