Szentföld az erőszak bűvöletében

2006. 06. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hadil Galia hétéves korára tíz családtagját temette el. Mivel szülei meghaltak, Mahmúd Abbász palesztin elnök és Iszmail Haníje miniszterelnök adoptálta névleg a kislányt, aki egy csapásra a nemzet szenvedésének szimbóluma lett. Apja kirándulni vitte a családját Beit Lahia-i otthonukból a gázai tengerpartra, ám a piknikből rémálom lett. Egy izraeli tüzérségi lövedék hét embert ölt meg, hatan közülük Hadil családtagjai voltak. Tavaly a kislány négy rokona halt meg, amikor házukba csapódott egy izraeli gránát. Persze véletlenül. Az izraeli hadsereg mossa kezeit. Mint mondják, céljaik között nem a civil lakosság tagjainak legyilkolása szerepel, s szívmelengető emberbaráti érzelmekről tanúskodik az is, hogy a katonáknak állítólag megtiltották a sűrűn lakott területek bombázását. Az Izraeli Véderő sajnálja a történteket, de semmiféle felelősséget nem vállal addig, amíg be nem fejeződik a vizsgálat. Mert meg akarják tudni, hogy pontosan ki hibázott. Ha hibázott egyáltalán valaki.
Egyelőre felfüggesztették a Gázai övezet északi részének módszeres szétlövését, ám ígéretek szerint a vizsgálat lezárása után folytatódni fog minden. Aztán mégis úgy döntöttek, hogy a Kasszám-rakéták kilövői elleni harc sokkal fontosabb, mint a vizsgálat, és még vasárnap légicsapást hajtottak végre, nem messze a strandtól. A hadsereg szerint két olyan palesztint öltek meg, akik épp rakétákat akartak indítani Izrael felé. A hét halálos áldozattal járó „eltévedt akna” után egy nappal a célzott likvidálás mindent szolgál, csak a béke ügyét nem. Úgy tűnik, Izrael történelmi tapasztalatai ellenére még mindig hisz abban, hogy a viták lezárásának egyetlen módja az indokolatlan és túlzó erőszak. Nem, itt valójában nem történt hiba. Egy olyan akció tanúi lettünk, amely a palesztin terrorizmust kívánja felszámolni, legalábbis a hivatalos szóhasználat szerint. Izraeli emberi jogi csoportok kimutatásai szerint 2000 októbere óta legalább 1647 olyan embert ölt meg a katonaság, akik semmiféle harci cselekményben nem vettek részt. Ez a szám az összes áldozat közel felét jelenti. Ők a „járulékos veszteség” rubrikába kerülnek, amikor a vizsgálatokat lefolytatják. Azokról a járókelőkről van szó, akik épp egy veszélyes ellenálló autója mellett állnak az utcán, amikor az felrobban egy helikopterről indított rakétatámadás következtében. Ilyen esetekben sokszor a fél utcát letarolja a robbantás, a hadsereg pedig általában vizsgálatot indít. Ennek végeredményéről szinte soha nem hallani. Talán azért nem, mert valójában senki nem hibázott, a katonaság belső nyomozása mindent rendben talált. Izraeli békecsoportok rendszeresen kérik, hogy független vizsgálatokat folytassanak le a hadsereg egyes gyilkosságai után. Ezek a kérések azonban nem hallgattatnak meg, mint ahogy az is félő, hogy másfajta parancsokat kapnak a katonák, mint azt a külvilág felé mutatják. Valahogy túlzottan sok palesztin kap haslövést, miközben a jelentések szerint a katonák csak a levegőbe leadott lövésekkel próbálták megnyugtatni a tömeget. A politikai vezetés és az erőszak bűvöletében élő hadsereg édestestvérekként próbálják elérni ugyanazt a célt, amely messze túlmegy Izrael állam biztonságának szavatolásán. Az alkotmányként szolgáló törvénycikkelyek szerint elsődleges Izrael zsidó jellegének megőrzése, ezért pedig mindent meg is tesznek a jogszabályok megalkotói és az azokat hideg vassal betartatók. Máshogy megfogalmazva azt, ami most történt: a cél szentesíti az eszközt. Mint évtizedek óta mindig.
Izrael tette nem csak emberiességi szempontból szörnyű, de rossz útra is vezeti a konfliktust. Pontosabban maradnak azon a semmibe vezető ösvényen, amelyen 1948, az állam megalapítása óta haladnak. Nyilván semmi értelme bocsánatot kérni, a halottak ettől nem támadnának fel, de talán előremutató lenne a felelősség elismerése, mint kisebb gesztus a szörnyű hiba után. A béke felé ez az út vezet, nem a másik nép minden jogának megkérdőjelezése. Ehud Olmert izraeli miniszterelnök mégis öntudatosan kijelenti, hogy az ő hadseregük a világ leghumánusabb erőszakszervezete, amely a lehető legkevesebb civil áldozatot szedi akciói során. Az sem vall jó ízlésre, hogy a gyilkosságok estéjén a palesztinok orra alá dörgölik, egyedül a Kasszám-rakéták záporozása miatt kényszerültek a tüzérségi támadásra, egyébként béke és biztonság uralkodna a sokat szenvedett térségben.
Az arab országok által mészárlásnak nevezett tragédia levesz az izraeli diplomaták válláról egy nem túl komoly terhet is, ez pedig a palesztinokkal kapcsolatos taktikázás. A két oldal között semmiféle egyeztetés nincs, és nem is tervezi a két kormány a tárgyalások felvételét. Sőt, a Hamász vezette kabinet első haragjában azonnal elindított öt Kasszám-rakétát Izrael felé, jelezvén a tizenhat hónapja tartó, önként vállalt tűzszünet végét. Nem rajtuk múlott, hogy a rakéták közül egy sem érte el a néhány száz méterre fekvő Izrael területét, s egy közülük egy palesztin menekülttáborra zuhant. A „rettegett fegyver” ugyanis irányíthatatlan, a fellövése után kizárólag a repülő fémcső szeszélyétől függ, hol lesz rövidke életének vége. Mostantól fogva az eddig sem túl diplomatikus palesztin kormány – ígérete szerint legalábbis – visszatér a fegyverekhez, s felújítja mind a rakétatámadásokat, mind az öngyilkos merényleteket. Sajnos tényleg ez az, amelyhez a palesztin kormányt alkotó szervezet legjobban ért, s nem a politizálás. Izraelnek igazából kapóra jött ez a mostani tragédia, ugyanis így azonnal rámutathat, hogy továbbra sincs partner a palesztinok között. Csakhogy az is egyértelmű, hogy Tel-Aviv nem kíván tárgyalásokba bocsátkozni a palesztinokkal, még akkor sem, ha találnának partnert a másik oldalon. Az egyoldalúan eldöntött terveket nem véletlenül dolgozzák ki, abba egy akadékoskodó tárgyalópartner csak belerondítana, még a végén a szépen felépített programból nem valósulna meg semmi. A nagydiplomáciában viszont szépen mutat az előre bejelentett izraeli kivonulás Ciszjordánia egyes részeiről. Ezt persze azonnali annexió is követi, Izrael azokat a területeket csatolná az országhoz, amelyeket még az 1967-es háborúban szállt meg, s amelyek azóta is ilyen függő jogi helyzetben vannak. Mivel az Egyesült Államok már korábban jelezte hozzájárulását ehhez a lépéshez, egyszerűen végre kell hajtani az egyoldalú terveket, ebbe pedig nem fér bele a tárgyalások luxusa.
Nem tudni, lesz-e eredménye a folyó vizsgálatnak. Esetleg bűnbakként kijelölnek valakit, ám elképzelhető, hogy egy hét sem kell, és már senki sem lesz kíváncsi arra, hibázott-e a strandot tüzérséggel lövető katona. Izrael szét fogja tárni a karját, a palesztinok terrorista kormányát fogja hibáztatni minden szörnyűségért, az Egyesült Államok pedig nyugalomra inti a harcoló feleket, de főként a palesztinokat. Bár a nemzetközi közösség felháborodott a gyilkosságokat látva, de gyorsan napirendre térnek az ügy felett, nehéz ugyanis a térségben olyat művelni, amely hosszú ideig a napilapok címoldalán maradhatna. A sajtóban megjelent cikkek azonban már most jól mutatják, kit találnak majd hibásnak napok múltán. „A Hamász felrúgta a 16 hónapos tűzszünetet” – jelenti a BBC, amikor beszámol az öt Kasszám-rakéta fellövéséről. Ilyen ellenszélben tényleg nehéz megtudni az igazságot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.