Történelmi PR-beszéd

2006. 06. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár nem volt George Bush beszéde világpolitikai jelentőségű, mi Magyarországon maximálisan elégedettek lehetünk – foglalta öszsze véleményét Tálas Péter arról, amit az amerikai elnök a Citadellán elmondott. A politikai elemző szerint egyetlen amerikai elnök sem hozott hazánk számára ekkora ismertséget, mint most Bush a beszédével. Kiemelte, hogy az elnök szinte végig Magyarországról szólt, így „képbe hozta” az országot, főként azért, mert ezt a CNN élőben közvetítette, és szerinte az amerikai elnökre odafigyel a világ. „Végig ’56-ról beszélt, számba vette a sikereinket – akár egy magyar politikus is mondhatta volna Bush beszédét” – vélte az elemző.
Megjegyezte, hogy azok viszont csalódottak lehetnek, akik világpolitikai jelentőségű beszédet vártak. Tálas Péter szerint nem Budapest az a hely, ahol az elnök ilyen fontos bejelentéseket tenne. Rámutatott ugyanakkor, hogy az amerikai elnök személyesen mindig is nagyon fontosnak tartotta az ’56-os magyar forradalmat, s néhány éve a Capitoliumban rendezett emlékünnepségre átsétált, ami Tálas Péter szerint nagyon ritkán történik meg.
Amerikai magyarok szorgalmazták előzőleg, hogy George Bush kérjen bocsánatot az 1956-ban tanúsított washingtoni nemtörődömségért. Tálas Péter szerint fel lehet fedezni az önkritikát a beszédben, amikor Bush azt mondta: „Tanultunk a múlt tapasztalataiból, és az Egyesült Államok úgy döntött, támogatja a szabadságmozgalmakat.” Nem tartotta valószínűnek, hogy Bush ennél több önkritikát megengedhetett volna magának, mikor épp a törvényhozási választásokra készül. Szerinte George Bushnak belpolitikailag káros lett volna, ha a korábbi amerikai hibákat emlegeti. Felhívta a figyelmet, hogy Bush folyamatosan megpróbálja elfogadtatni az iraki háborút a választókkal, erre szolgált az ’56-os forradalom és a mostani szerepvállalás összekapcsolása. Tálas Péter szerint Bush szavaival – miszerint a szabadság nem azonnal jön el – minden bizonnyal az otthoni türelmetlenkedőknek akart üzenni, példaként állítva a magyar harcosokat eléjük. „Ha a magyarok tudtak 30 évet várni, amíg elnyerték a szabadságukat, a világnak is várnia kell az iraki konszolidációra” – értelmezte Bush üzenetét a politikai elemző.
Tálas Péter szerint elképzelhető, hogy az elmúlt két nap tárgyalási eredményeinek köszönhető a Bush-beszéd rövidsége. „Sokan az európai–amerikai viszonyról akartak volna hallani az amerikai elnöktől, ám azt ismerjük el, hogy ebben a viszonylatban nem sok minden történt Bécsben” – mutatott rá. Szerinte csak akkor lehet nagy történelmi dolgokat bejelenteni, ha vannak eredmények, ám nem történt semmi ilyesmi, s Tálas Péter ezt arra irányuló jelzésnek tartja, hogy az Egyesült Államok nem tervez semmilyen változtatást külpolitikájában az Európa–Amerika-viszonyban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.