Meir Klifi tábornok, a vizsgálatot lefolytató bizottság vezetője tegnap este beszámolt a védelmi miniszternek az eredményről. Ennek alapján a hadsereg kijelentette, minden felelősséget elhárít magától, és a palesztin kormánypártot, a Hamászt tartja a robbanás okozójának.
A pénteki tragédia után a nemzetközi sajtó egyöntetűen az izraeli hadsereget vádolta a merénylet elkövetésével, amely alól most egy belső, azaz a hadsereg által lefolytatott vizsgálat lenne hivatott felmenteni. Emberi jogi szervezetek többször felvetették, hogy az izraeli katonaságnak független vizsgálatokat kellene lefolytatnia, a belső elemzések hiteltelenek, és sokat ártanak a katonaság megbízhatósága szempontjából. A Gázai övezetben egyébként újabb csapást hajtott végre a hadsereg, ezúttal Gáza városában csaptak le két Iszlám Dzsihád-tagra, akik a gyanú szerint rakétatámadást terveztek Izrael ellen. A repülőgépről eltalált harcosok mellett hét járókelő is belehalt a támadásba, közülük ketten iskolás gyermekek voltak. A sebesültek száma legalább harmincöt.
A legújabb erőszakcselekmények N. Rózsa Erzsébet szerint a háború újbóli fellángolását eredményezhetik. Mint lapunk kérdésére a Közel-Kelet-szakértő kifejtette, valószínűsíthető egy-két terrorcselekmény a közeljövőben, válaszul az izraeli támadásokra, ám leszögezte, szerinte a Hamász tagjainak legnagyobb része nem a fegyveres akciókkal, hanem a Palesztin Hatóság irányításával lesz elfoglalva. Felhívta a figyelmet a palesztin kormány megválasztása óta eltelt időre, amely alatt szerinte viszonylag messze jutott a Hamász azon az úton, amely Izrael elismeréséhez vezet. A szakértő úgy véli, a nyugati országok türelmetlensége és a segélyek befagyasztása együttesen vezetett a palesztin kormány álláspontjának megmerevedéséhez. Rámutatott, hogy az izraeli kormánynak nagyon kényelmes a helyzete, amíg a palesztin tárgyalópartner hiányára hivatkozhat, így egyoldalúan dönthet többek között Izrael jövendő határairól.
Ezt a tervet Tony Blair brit miniszterelnök is elfogadta, és kijelentette, a Hamász tétlensége esetén csak a tárgyalópartnere, Ehud Olmert izraeli kormányfő által felvázolt út a helyes. Korábban George Bush amerikai elnök „bátornak” nevezte az ötletet, a mai napon Olmert Chiractól próbál támogatást szerezni Párizsban.
Most a magyar tudományos élet megújítása ellen indított támadást a Soros-hálózat