Előre kijelölt társadalmi csoportok nincsenek, amelyekkel az adóhatóság a kormány által jövő évre beígért tízezer vagyonosodási vizsgálat során kizárólagosan foglalkozna, de a gazdagabb rétegek fokozottabb ellenőrzésekre számíthatnak – nyilatkozta lapunknak Juhász István, az APEH szakmai elnökhelyettese. Mint fogalmazott, akkor indítanak vizsgálatot, ha a jövedelem és a vagyonosodási adatok nincsenek összhangban. Példaként elmondta: ha valaki az APEH adatai szerint panellakásban lakik, tizenöt esztendeje munkaviszonyban dolgozik, és a minimálbér kétszeresét keresi, az nem számíthat vagyonosodási ellenőrzésre, ilyen esetben nincs túl sok értelme a vizsgálatnak.
*
Arra a kérdésünkre, hogy a miniszterek, államtitkárok, országgyűlési, valamint önkormányzati képviselők és más vezető állami tisztségviselők, illetve családjaik előbb kerülnek-e sorra az APEH menetrendje szerint, Juhász István rámutatott: természetesen ezek a kiemelt személyek sem védettek, ugyanakkor nincs menetrend az ellenőrzések sorrendiségére, hogy kivel kezdjék vagy kivel fejezzék be azokat, a sorrendet nem a betöltött funkciónak kell meghatároznia, sokkal inkább annak, az APEH adatai szerint mennyire kockázatos az adózó, azaz milyen eredmény valószínűsíthető az adatok alapján.
László Boglár kormányszóvivő a Magyar Nemzetnek úgy nyilatkozott: ha alapos ok van rá, vagyis valamilyen nyilvánvaló aránytalanság tapasztalható a kormánytagok vagyonnyilatkozata és valóságos vagyona között, akkor természetesen ők sem mentesülhetnek a vizsgálat alól.
Mint arról korábban beszámoltunk, arra a kérdésünkre, hogy a vagyonosodási vizsgálatot magán kezdi-e a kormány, a szóvivő korábban azt válaszolta: miért ne, az nem lehet mentesítő körülmény, ha valaki kormánytag. Emlékezetes, Gyurcsány Ferenc két hete jelentette be, hogy az adóhivatal jövőre tízezer adózónál rendel el vagyonosodási vizsgálatot.
Megelőzte az APEH-et. Leadózta, majd megélhetésére, gyermekeinek iskoláztatására, családjára és jótékony célokra költötte el a 2005. évi vagyonnyilatkozatában szereplő 87 millió forintos jövedelmét Gyurcsány Ferenc – ezt maga a miniszterelnök árulta el a Vasárnap Reggel című újságnak. Gyurcsány kijelentette: ebből az összegből „iskoláztatni kell négy gyereket, unokahúgot és unokaöcsöt, támogatni kell nővért és édesanyát, egy tucatnyi alapítványt nagyjából tízmillió forinttal, amellett olyan hozzám kötődő politikai szervezeteket, mint például az Amőba”. A kormányfő hozzátette, nem vett autót, telket vagy festményt, de a feleségének vásárolt egy gyűrűt a tizedik házassági évfordulójukra. Mint azt a napokban megírtuk, a miniszterelnök a 2004-ben osztalékként felvett csaknem százmillió forintjából a tavalyi évi vagyonnyilatkozatában már semmi nem szerepel.
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó