A kormány vezetői pontosan tudták, hogy mennyi a hiány, ebből következően szerintem igazi meglepetést senki számára nem okozhatott – jelentette ki tegnap Veres János a Nap-keltében. A pénzügyminiszter ezzel lényegében meghazudtolta az SZDSZ vezetőit, akik korábban azt állították, nem ismerték a hiány pontos mértékét. Például Kuncze Gábor pártelnök még néhány napja is azt nyilatkozta az államháztartás „váratlanul” magas hiányáról, hogy „a pontos számítások nem voltak ismertek” az SZDSZ előtt. Horn Gábor ügyvivő pedig egyenesen úgy fogalmazott: nemhogy a hiány nagyságáról nem tudtak, de arról sem, hogy Veres a kampány időszakában megtiltotta a tárcánál a pontos számításokat, nehogy azok „kiszivárogjanak”.
Mint arról a Hírszerző internetes portál értesülése alapján beszámoltunk, az SZDSZ-en belül olyannyira nem ismerték a hiány valódi mértékét, hogy amikor napvilágra kerültek a pontos számok, még a pénzügyminiszter menesztésének a gondolata is felvetődött a párton belül.
Veres János azt állította a köztelevízió reggeli műsorában, hogy ő tavaly szeptember óta folyamatosan beszél az aggasztóan magas hiányról, sőt, már korábban meghatározta azokat a területeket, ahol lépni kell az egyensúly megteremtéséhez, és ezek között ott voltak az adóemelések is. „Azóta száznegyven alkalommal mondtam el nyilvános rendezvényen az országban, hogy mi várható, ha vége van a választási kampánynak, és mi várható, ha megalakul az új kormány. Az, hogy ezt vagy nem vették komolyan, vagy nem értették meg, az nem az én hibám” – fogalmazott a pénzügyminiszter.
Ezzel szemben tény, hogy a miniszter még idén januárban is azt nyilatkozta a Napi Gazdaságnak, hogy „a hiány nem fogja meghaladni a GDP 6,1 százalékát”, miközben a napokban már kénytelen volt beismerni, hogy a költségvetési hiány nyolcszázalékos – nyugdíjkorrekció nélkül 9,4 százalékos – lesz. Az adóemeléseket illetően pedig még idén márciusban is azt állította a Világgazdaságnak, hogy „nem kell felkészülni adóemelésre”, sőt, a riporter áfaemeléssel kapcsolatos felvetésére is határozottan leszögezte: „Sem az MSZP, sem pedig a kabinet nem tervez ilyen intézkedést, a jelen helyzetben ezt nem látjuk szükségesnek.” A Nap-keltében Veres kifejtette azt is, hogy „az óriási kockázat ma abban van”, ha Magyarország az egyensúlyjavító intézkedéseket nem hozza meg, akkor „belátható időn belül fennáll annak a veszélye, hogy Magyarországot nem fogják a külföldiek ilyen mértékben finanszírozni, mint jelen pillanatban”. Hozzátette: ez nem jelent pénzügyi „összeomlást”, de „egy komoly krízis léphet föl Magyarországon, ennek a veszélye ma velünk van a magas hiány miatt”.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban