Ön Libanonban volt, amikor a háború kitört. Mi történt valójában?
– A harcok két katona foglyul ejtésével kezdődtek. Libanon és Izrael között több fogolycsere volt, legutóbb német közvetítéssel sikerült kiszabadítani több libanonit az izraeli börtönökből, és az izraeliek is elégedettek voltak az eredménnyel. Három hadifogoly azonban továbbra sem szabadult ki, őket folyamatosan megpróbálta visszakapni Libanon. Kéréseink eredménytelenek voltak, ezért a libanoni ellenállás elfogott két izraeli katonát, akiket ki akart cserélni a három börtönben maradt hadifogolyra. Tisztán katonai akció volt ellenállási szervezetünk, a Hezbollah, valamint az izraeli hadsereg között, egyetlen civil sem vett részt benne. Azt hittük, most már sikerülhet a fogolycsere, ám rá kellett jönnünk, Izraelnek gondosan előkészített terve volt már akkor Libanon megtámadására. Ahelyett, hogy az ellenállási szervezetünkkel harcolna, a hazámat dönti romba. Azt mondják, az ellenállók mozgását próbálják akadályozni? Ők délen vannak. Miért bombáznak akkor a Bekaa-völgyben? És északon? Miért akarják, hogy a libanoni hadsereg bevonuljon a déli országrészbe, miközben megtámadják a katonáinkat? Eddig 14 libanoni katonát öltek meg az izraeliek. A céljuk minél nagyobb kárt okozni a népnek, hogy a libanoniak tiltakozzanak a Hezbollah ellen.
– Milyen a Hezbollah megítélése az országban jelenleg? A polgárháború idején nem volt egyetértés a kérdésben.
– Az izraeli támadások épp az ellenkező hatással jártak, mint azt tervezték: az ország 19 vallási közössége most egységesen áll ki az ellenállás mellett. Az emberek szemében a kérdés az, hogyan lehet megvédeni Libanont. A szomszédunkban itt van a Közel-Kelet és talán Ázsia legnagyobb katonai hatalma. Libanon már a föníciai idők óta a kereskedelemből él. Mi a turizmusra, a bankokra, a könynyűiparra és a mezőgazdaságra építünk. Kicsi ország vagyunk, kicsiny hadsereggel, nincs légierő vagy haditengerészet az országban. Hogy esélyünk legyen megvédeni az országot ezzel az óriási katonai hatalommal szemben, elemi szükségünk van az ellenállásra.
– Hogyan tud segíteni a Hezbollah?
– A libanoni hadseregnek vannak kaszárnyái, bázisai, kiképzőtáborai, amelyeket a naponta berepülő izraeli kémrepülőgépek dokumentálnak is. Ha Izrael meg akarná semmisíteni a hadseregünket, néhány óra alatt meg tudná tenni. A Hezbollahot 1982-ben alapították, amikor az izraeli hadsereg bevonult Bejrútba. Szerintem a világon egy nemzet sem engedné, hogy idegen ország elfoglalja a fővárosát. Önök, magyarok megmutatták a világnak a bátorságukat, mikor a szovjetek ellen 1956-ban fellázadtak. Minálunk ugyanez az ellenállás működik, nem fogadjuk el országunk izraeli megszállását. 2000-ben kivonultak majdnem az egész déli országrészből, ám megtartották maguknak a Sebaa-farmokat, megtartottak néhány hadifoglyot, valamint aknákat telepítettek, amelyek elhelyezkedéséről továbbra sem hajlandók térképet adni. Ez a jelenlegi helyzet, az ellenállás addig folytatja működését Libanonban amíg fel nem szabadítjuk a teljes országot.
– Elégedett a nemzetközi diplomáciai erőfeszítésekkel?
– Egyáltalán nem, ugyanis a legtöbb, Izraellel szövetséges állam olyan megállapodást akar, amely számunkra nem jó. Ezért nem is volt sikeres Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter bejrúti útja, az általa előterjesztett rendezés ugyanis százszázalékosan csak Izraelnek kedvez. Ha NATO-csapatokat akarnak küldeni a határra, tárgyaljanak a kormányunkkal, amelybe a Hezbollah is ad két minisztert. Miért akarják a nemzetközi csapatokat a mi területünkön állomásoztatni? Ebben az esetben azt akarjuk, hogy Izraelben is legyenek külföldiek, hogy megvédjenek minket tőlük! Jogunk van feltenni a kérdést: miért támogatja Amerika minden esetben Izraelt, és miért utasít el minket?
Fordulat a 16 éves, gyilkossággal gyanúsított lány ügyében