Egy, a Velencei-tóhoz közeli településen bejegyzett repülőgépes céget bízott meg néhány borsodi önkormányzat szúnyogirtással a nemrég kiöntött Hernád mentén. Lapunk értesülései szerint másfél héttel ezelőtt a kétszemélyes kft. gépe fel is szállt. Madzin Tibor, Onga polgármestere egyeztetett a szintén érintett Gesztely első emberével, Hompoth Imrével, és úgy döntöttek, hogy a több száz hektáros területet érintő munka ellenértékét nem fizetik ki. Azt állították, hogy a permetezés után több szúnyog volt, mint azelőtt.
Gáspár János, egy budapesti székhelyű permetező cég gázmestere szerint a Velencei-tavi vállalkozás Aquareslin Super ULV nevű, vízzel hígítandó vegyszerrel dolgozik, amit egy az öt arányban kell hígítani, majd hektáronként hat decit célszerű kiszórni. A szakember úgy véli, talán a szórófejek rossz beállítása miatt a keverési arány nem volt megfelelő, vagy pedig nem szórták be azt a területet, amelyre a felkérést kapták.
Lapunknak az eredménytelenségéről ismertté vált cég két vezetője közül egyiket sem sikerült elérni. Információink szerint holnap délután egy miskolci vállalkozás felszáll AN–2-essel, és Gesztely, Bőcs és Hernádnémeti térségében irtják a szúnyogokat, amelyek egyre több bosszúságot okoznak a térség lakosságának.
Még rejtély a méhpusztulás. Még mindig nem tudni, pontosan milyen anyag okozta csaknem húsz méhcsalád, azaz több millió rovar pusztulását Tolna megyében. Feltételezik, hogy valamilyen növényvédő vagy szúnyogirtó szer lehetett, amelyet nagy területen és légi eszközzel szórtak szét – tájékoztatta lapunkat Keresztes László, a megyei Növény- és Talajvédelmi Szolgálat igazgatója. Miként megírtuk: az első károkat múlt hét hétfőn, illetve kedden jelezték Németkér–Paks–Dunakömlőd körzetében. Akad olyan méhész, aki állományának hetven százalékát elveszítette. A szakemberek szerint a példátlan pusztulást biztosan nem a hőség okozta.
A megyében működő helikopteres cégeket a szolgálat munkatársai már ellenőrizték, az említett időpontban egyetlen jármű sem dolgozott. Jelenleg az érintett területeken működő gazdálkodók permetezési naplóját ellenőrzik, és számba veszik azokat a kultúrákat, amelyeket ebben az időszakban rovarölővel kell kezelni. Alkalmaznak méhekre veszélyes szereket is, de azokat csak korlátozással lehet használni. Az állat-egészségügyi hatóság laboratóriumi vizsgálattal próbálja azonosítani a hatóanyagot. A száz-százhúsz millió forintos kárt okozó ügyet a paksi rendőrség vizsgálja, a kapitány feljelentéskiegészítést rendelt el.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban