Közérdekű keresetet indíthat a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség azon utazási irodák ellen, amelyek kerozindíjra hivatkozva emelik fel a szerződésben rögzített áraikat – tájékoztatta lapunkat Siklósi Máté, a szervezet szóvivője. A fogyasztóvédők még vizsgálják az eseteket, a következő lépésekről egy-két héten belül döntenek.
A szóvivő elmondta: az 1996-ban hozott, az utazási és utazást követő szerződésekről szóló kormányrendelet három olyan esetet határoz meg, amelyben változtatni lehet a már megállapított áron: ha nőnek a nemzetközi egyezményen alapuló vagy hatósági árak, az illetékek és az adók, illetve a deviza árfolyama. A kerozinár emelkedése nem tartozik a felsoroltak közé. Az emelés mértékének arányosnak kell lennie a költségek növekedésével, és az ár változtatásáról indulás előtt legkevesebb húsz nappal kötelező ajánlott, tértivevényes levélben értesíteni kell az utast. A jogszabály szerint későbbi időpontban a díjat már semmilyen indokkal nem lehet emelni.
Siklósi Máté elmondta: volt panaszos, aki túlzottnak találta az áremelést, és ezért szeretett volna elállni a szerződéstől. Némely iroda azonban kötbérrel fenyegette meg, ezért inkább elutazott, és vállalta a többletköltséget.
A fogyasztóvédők jogszerűen járnak el, azonban az említett kormányrendelet már elavult, tíz év alatt ugyanis megváltoztak a körülmények – közölte lapunkkal Molnár Judit, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének (MUISZ) szóvivője. Elmondta: a jogszabály ellentmondásos, hiszen hatósági árak már nincsenek, a repülőjegy, a külföldi szállás költsége és az idegenvezető díjazása is kereskedelmi ár. A kerozin növekvő költségét a légi társaságok nem az alapárba építik bele, hanem különféle illetékek formájában fizettetik meg – tette hozzá a szóvivő. Az utazásszervező irodák csődjét jelentené, ha nekik kellene vállalniuk a légitársaságok áremelését. Ezért a MUISZ kezdeményezi az utazásszervezőket sújtó joghézag megszüntetését.
Kiderült, hogyan történt a kettős tehervonat-baleset Komáromnál