Libanoni emlékek

2006. 07. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Izrael 1982 nyarán indította el a Békét Galileának! fedőnevű akcióját, amely a libanoni háborúként vonult be a történelembe. Ennek előzetes oka hivatalosan a határ közeli gerillabázisok kifüstölése volt. A határozat ellenére az akkori védelmi miniszter, későbbi kormányfő Ariel Saron csapatai élén egészen Bejrútig hatolt, elfoglalva a libanoni fővárost, a támadás befejeztével kikergetve az országból a Palesztin Felszabadítási Szervezetet. Ennek következtében a palesztin csoport fegyveresei által védett menekülttáborok védelem nélkül maradtak. Szeptember 14-én az izraeli hadsereggel szövetséges libanoni Falange milícia vezetőjével bomba végzett, a megszálló katonák pedig bevették Nyugat-Bejrútot. Ezt követően a falangisták betörtek a sabrai és szatilai menekülttáborokba, ahol több száz palesztint gyilkoltak meg, az izraeli csapatok pedig lábhoz tett fegyverrel nézték végig a mészárlást. Ariel Saront perbe fogták emiatt, s az elmarasztaló ítélet miatt lemondott miniszteri posztjáról.
Az eredeti támadás indoka Slomó Argov, Izrael londoni nagykövete elleni – sikertelen – merényletkísérlet volt, amelyet a palesztin Abu Nidal-csoport vállalt magára. A háború során Libanonnak rendkívül gyenge harci képességei voltak, míg Izrael már akkor is vezető katonai nagyhatalom volt. A háborúban legalább ötször annyi izraeli katona vett részt, mint libanoni, és ez még az országban állomásozó szíriai csapatok segítségével is nagyon kevés volt. A nagyjából 18 ezer ember halálával (amelyből 675 volt izraeli) járó háború nagy intenzitású része 1985-ig tartott, amikor az izraeli hadsereg visszavonult a dél-libanoni „biztonsági zónába”. Innen az utolsó katona 2000-ben távozott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.