Nem mondott le az új honvédelmi miniszter sem arról, hogy értékesíti a szaktárca három haditechnikai cégének részvényeit. Szekeres Imre tegnap lapunk kérdésére válaszolva közölte: a Honvédelmi Minisztérium (HM) három részvénytársaságának esetleges privatizációját tervezi, az elképzelések szerint mindhárom vállalat 50 plusz 1 százaléka az állam kezében maradna. A privatizáció lehetőségét a szaktárca százszázalékos tulajdonában lévő HM Currus Zrt., a HM Armcom Zrt., valamint a HM Arzenál Zrt. esetében vizsgálják meg. A cégek többek között katonai felszerelések gyártásával, karbantartásával foglalkoznak.
Szekeres arra hivatkozott, hogy a privatizációval a cégek „új fejlődési pályára” léphetnek, hiszen nem egyszerűen csak eladnák egy részét a vállalatoknak, hanem úgynevezett tőkeemeléses magánosítást hajtanának végre. Ezt úgy képzelik el, hogy a részvénytársaságok jelenlegi száz százaléka számítana majd a jövőbeli 51 százalékos minisztériumi résztulajdonnak. A 39 százalékos tulajdonrészhez jutó magánbefektetők viszont külső megrendeléseket is szerezhetnének a szaktárca irányítása alatt álló társaságoknak.
Mint ismert, a privatizáció már felmerült Juhász Ferenc honvédelmi miniszter idején is, de ezt nem hajtották végre. A volt tárcavezetőt az is eltántoríthatta ettől, hogy kiderült, az egyik piacosítani kívánt társaságban időközben az igazgatóság elnökének nevezték ki azt a vállalkozót, akinek apjától Juhász 15 millió forintos magánkölcsönt kapott németvölgyi luxusvillájának megvételéhez. Az egykori miniszter hangsúlyozta: a fiatal üzletember kinevezése és a magánhitel között nincs összefüggés, a vezetőváltás gazdasági, szakmai szempontok alapján történt.
Szekeres az államfővel megy Koszovóba. A honvédelmi miniszter szeptemberi afganisztáni útja után Koszovóba is ellátogat, ahová meghívta Sólyom László köztársasági elnököt is. Szekeres Imre tegnap bejelentette: az államfővel szeptember második felében utazik a Balkánra. Koszovóban 150 magyar katona lát el békefenntartói feladatok mellett válságkezelő, humanitárius és kutató-mentő feladatokat, és egy 300 fős katonai őr- és biztosító zászlóalj is tevékenykedik.
Menczer Tamás: Mi lesz így velünk?!