Sísapkás politika

2006. 07. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben Libanont folyamatosan bombázza az izraeli hadsereg, a palesztin területekre is benyomultak a katonák. A két konfliktus közti hasonlóság az, hogy mindkét helyen – amerikai retorikával – terroristák ellen küzd az Izraeli Véderő, a libanoni Hezbollah és a palesztin Hamász viszont felháborodottan utasítja el ezt a jelzőt. A két csoport ugyanis messze nem csak sísapkás fegyvereseket irányít, tevékenysége szerteágazó.
Mindkét csoport átveszi a katonai és civil irányítást az általa ellenőrzött területen, kiszorítva onnan az állam embereit. Persze ez a Hamász esetében nem furcsa, ugyanis Palesztina de facto nem létezik, csak egy olyan terület, amelyet addig igazgathat a palesztin választásokon győztes erő – jelenleg épp a Hamász –, amíg azt Izrael jónak látja. A Hezbollah ugyanakkor egy független állam, Libanon déli részét tudhatja magáénak, ahová azért fészkelte be magát, hogy harcolhasson a szerinte a földet megszálló Izrael ellen. Az 1982-es izraeli offenzíva után nem sokkal létrejövő szervezet a dél-libanoni biztonsági zóna megtisztításáért harcolt egészen 2000-ig, amikor a hadsereg végül kivonult a terület majdnem teljes egészéről. Minthogy a déli országrészt Bejrút gyakorlatilag átengedte a Hezbollahnak, az ottani szociális hálózatot is a gerillacsoport tartja fenn, hasonlóan a Hamászhoz, amely elsősorban a Gázai övezetben fejt ki komoly tevékenységet. A lakosság számára iskolákról és kórházakról gondoskodnak, munkalehetőséget nyújtanak, s közben minden fiatalnak megadják a lehetőséget, hogy csatlakozzon a szervezethez.
Az ideológiában már nagyobb különbségek tapasztalhatók. A Hezbollah az iszlám síita ágának követője, alapvetően vallási irányítású szervezet, amely azonban nem csak a síita érdekekért harcol. Ezt jelzi, hogy a libanoni keresztények 74 százaléka a mostani háború előtt is azt mondta, hogy a Hezbollah ellenállócsoport és nem terrorszervezet. A Hezbollahra soha nem tudták rábizonyítani, hogy bármilyen kapcsolatban állna a nemzetközi terrorcsoportok bármelyik tagjával, vagy hogy külföldön is tevékenykedne. Támogatja ugyanakkor a palesztin csoportok harcát az izraeliek ellen. A kezdeti időkben végrehajtottak terrorista jellegű támadásokat, ám a csoport alapvetően tartja magát ahhoz az állásponthoz, hogy kizárólag katonákra támad, a polgári lakosságot nem bántja. A Hezbollah szociális és katonai aktivitása mellett komoly politikai szerepet is játszik, a jelenlegi parlamentben a képviselői helyek 11 százalékát töltik be tagjai, s két minisztere ül a kormányban.
A Hamász szintén vallási irányultságú csoport, ám a többségi szunnita ághoz tartozik. Véleményük szerint Izrael jelenlegi területe a megszállt palesztin földekkel együtt az iszlám része, így elidegeníthetetlen. Ennélfogva elutasítja Izrael elismerését, s nyíltan az ország elpusztítására hív fel. Retorikájában és programjában egyaránt kifejezetten radikális. A Hamász csak az utóbbi időben kezdte megtalálni saját hangját, miután 2006 januárjában megnyerte a választásokat az évtizedeken át vezető Fatahhal szemben. A Hamász önmagát ellenállócsoportnak tartja, ám sok öngyilkos merényletet hajtott végre megalakulása – 1987 – óta, amelyben nagyon sok ártatlan járókelő halt meg. Elmélete szerint ugyanis a megszálló hatalom összes állampolgára betolakodónak számít, így jogos akár az öngyilkos merényletek végrehajtása is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.