Bizonyos, hogy Abe Sinzo kancelláriaminiszter a legesélyesebb utód, s valószínűleg hasonlóképpen járna el a diplomáciában, mint Koidzumi. A jelenlegi kormányfő hivatali ideje során több alkalommal ellátogatott a Jaszukuni-szentélybe, ahol emléket állítottak Japán hősi halottainak. Az ország szomszédai számára azonban ez nyílt provokáció, mivel szerintük a hely meglátogatása nem más, mint Japán háborús múltjának dicsőítése. Dél-Korea és Kína rendszeresen tiltakozik a japán politikusok megemlékező látogatásai ellen, így kérdéses, vajon az új miniszterelnök is így jár-e majd el.
Lapértesülések szerint Abe Sinzo nemrégiben ellátogatott a szentélybe, ám az érintett ezt sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta. Ennek ellenére leszögezte, a háborús hősök tiszteletet érdemelnek. Az állítólagos látogatást élesen bírálta Tanigaki Szadakazu pénzügyminiszter, aki szintén sorompóba lép a kormányfő utódlásáért, ráadásul Abe legfőbb ellenfelének számít. Kirohanása minden bizonnyal jól kiszámított mérlegelés eredménye, hiszen a felmérések szerint a japán lakosság több mint fele nem szeretné, ha a következő miniszterelnök meglátogatná a szentélyt. Hasonlóképpen van ezzel az ország befolyásos üzleti szektora is, amely viszont amiatt tartja fontosnak a hódolat elmaradását, hogy a nagy reményekkel kecsegtető kínai–japán és koreai–japán üzleti kapcsolatok ne szenvedjenek az eddiginél is nagyobb kárt. Aszo Taro külügyminiszter, aki szintén esélyes lehet a miniszterelnöki posztra, a hírek szerint szintén a szentély meglátogatása ellen foglal állást.
A jelek szerint azonban Abe Sinzo helyzete a legkecsegtetőbb a hatalmi pozíció betöltésére. Koidzumi Dzsunicsiro ugyanis a napokban Jamagucsi prefektúrába utazott, ahol Josida Soinnak, egy XIX. századi tanítónak emléket állító helyeket látogatott meg. Szavai szerint a következő kormányfőnek Josida szellemében kell irányítania az országot. Abe Sinzo a Jamagucsi prefektúrából származik, és híres Josida iránti tiszteletéről.
Pedig Magyarral foglalkozni KELL!