Az Országos Érdekegyeztető Tanácsban (OÉT) tavaly decemberben 62 500 forintban meghatározott minimálbért jelenleg a 9000 forintos adójóváírás és a 2340 forintos kiegészítő adójóváírás teszi adómentessé, amelyek együttesen egyenlítik ki a 18 százalékos, azaz 11 250 forintos személyi jövedelemadót. A Pénzügyminisztérium illetékesei többször is hangoztatták, hogy jövőre az emelkedő minimálbér mellett az adójóváírás rendszere – az OÉT-ben született megállapodás alapján – „befagy”. A nemrég kihirdetett adótörvény-módosítások azonban az szja-tábla terén csak a felső kulcs belépésének határát tolták ki, ám az adójóváírást nem igazították a növekvő legkisebb kötelező keresethez. Így az OÉT-ban kötött hároméves megállapodás szerint a 2007-ben esedékes 65 500 forintos minimálbér személyi jövedelemadója 11 790 forint lesz, melyet a 11 340 forintos adójóváírások már nem fedeznek. Rá egy évre pedig még nagyobb hányad után keletkezik szja-bevétele a büdzsének, a 69 000 forintos minimálbérnél a már 12 420 forintos szja-ból változatlanul
11 340 forintot kompenzál majd a jóváírás. Így jövőre 0,7, 2008-ra pedig 1,5 százalékra emelkedik a legkisebb bér adója – adta hírül a Világgazdaság.
*
A napilap rámutatott, a lépés pikantériája, hogy ugyanaz a kormány adóztatja meg ismét a legkisebb kötelező keresetet, amelyik négy esztendeje a választási küzdelemben tett ígéretének megfelelően adómentessé tette azt 2002 szeptemberétől. Emlékezetes, 2002. május 10-én Medgyessy Péter megállapodást írt alá szakszervezeti vezetőkkel a munkavállalók életkörülményeinek javítására, valamint a „szociális fordulat” megvalósítására. Ez a kilenc pontból álló dokumentum tartalmazta többek között az Orbán-kormány által radikálisan megemelt minimálbér adómentessé tételét is.
A kormány mindenben az ellenkezőjét teszi annak, amit ígért – nyilatkozta Palkovics Imre. A Munkástanácsok elnöke kemény tárgyalásokra számít az OÉT őszi ülésszakán, ahol a kormány érzékelheti majd a munkavállalók „ellenállását és dühét”. Elmondta, két hete az országos szakszervezeti konföderációk levélben kérték Gyurcsány Ferencet, hogy az Új egyensúly címre keresztelt megszorítócsomagról kezdődjenek újra tárgyalások az OÉT-ben, a miniszterelnök eddig azonban válaszra sem méltatta az érdekvédőket. A kormánnyal lojális MSZOSZ korainak tartja a nyomásgyakorlás felvetését, a konföderáció a tárgyalásokban bízik. Pataky Péter megbízott elnök szerint oly módon kell újratárgyalni a hároméves minimálbér-megállapodást, hogy a legkisebb bér nettó értéke az eredeti egyezség szerint maradjon meg.
Számos közgazdász már a két választási forduló között felvetette, hogy az újonnan alakuló kormány megszüntetheti a minimálbér adómentességét, hogy ezzel kompenzálja a kampány során tett sokmilliárdos ígéreteit. A politikusok közül először Kuncze Gábor SZDSZ-elnök szájából hangzott el ez az elképzelés, mégpedig a Reform vagy megszorítás címmel tartott parlamenti vitanapon június 19-én. A kisebbik koalíciós párt elnökének bejelentése nyomán keveseket lepett meg, hogy három nappal később a nagyobbik kormányzó párt – korábbi ígéreteit megszegve – átvette az elképzelést. Veres János (MSZP) pénzügyminiszter a június 23-i OÉT-ülésen felvetette, hogy megszűnhet a minimálbér adómentessége a következő esztendőkben, de akkor vélhetőleg még kevesen gondolták, hogy a fenyegetés ilyen hamar valósággá válhat.
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó