Egy legfelsőbb bírósági (LB) kimutatás szerint az előző öt évben 43 felülvizsgálati eljárásban született felmentő ítélet olyan ügyekben, amelyekben az alsóbb fokú bíróságok bűnösséget állapítottak meg – mondta kérdésünkre az LB büntetőkollégiumának vezetője, Kónya István. Lapunk keddi számában beszámoltunk egy ártatlanul elítélt nyíregyházi nő esetéről, erre reagált a szakember. Miként megírtuk: a 23 éves M. Henriettát kábítószerrel visszaélés miatt első és másodfokon kétéves letöltendő börtönbüntetésre ítélték, de a rendkívüli perorvoslatban az LB bűncselekmény hiányában felmentette.
A bíróságnál lévő, ezres nagyságrendű ügyszámok tükrében nem mondható, hogy a 43 eset kirívó mennyiségű lenne. Az azonban elgondolkodtató: miként lehetséges egyáltalán, hogy két bíróság döntése nem állja meg a helyét a legfelső fórumon. A fenti esetben ráadásul még az ügyész is a nő kétéves büntetésének súlyosbítására tett indítványt az első és másodfokú tárgyalásokon. Kónya István szerint csak jogértelmezési eltérésekből fakadhatnak az ellentétes tartalmú döntések. A felülvizsgálati eljárásban ugyanis az alsóbb fokú bíróságok által megállapított tényeket és bizonyítékokat nem értékelhetik. A kollégiumvezető szerint az, hogy előfordulnak a fentihez hasonló esetek, nem ad okot a bizonytalanságra, sőt ellenkezőleg. Éppen a jogbiztonságot szolgálja, hogy előbb-utóbb, akár a legfelső szinten, de megnyugtató döntések születnek.
A korábbi legfőbb ügyész, Polt Péter büntetőbírósági főosztályvezető szerint szakmai ellentétekből adódhatnak az eltérő álláspontok. Az ügyészi szervezet ugyan hierarchikusan épül fel, de az egyes helyi ügyészi szervezetek önálló döntési jogkörrel rendelkeznek. Igyekeznek ugyan egységes joggyakorlat alapján dolgozni az ügyészek, de előfordulhatnak a fentihez hasonló esetek. A hibát a többfórumos fellebbezési lehetőség javíthatja ki – jelentette ki Polt Péter.
Az ártatlanul elítélt nő védője, Novák Péter szerint ügyfele esete ritka példa. Emberek hozzák a döntéseket, akik néha hibáznak, de erre való a felülvizsgálati eljárás, ahol ha jogszabálysértés történt, korrigálják a tévedést – tette hozzá a jogász.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése