Folytatólagosan, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés és sikkasztás miatt kérte Szabadi Béla, Simon László és társai bűnösségének kimondását tegnap az ügyészség képviselője a Fővárosi Bíróságon. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) egykori politikai államtitkára, Szabadi Béla, illetve a volt tárcavezető, Torgyán József tanácsadója, Simon László és társai ellen folyó büntetőper tegnapi tárgyalásán csaknem négyórás perbeszédében az ügyészség összesítette a vádlottak által okozott vagyoni hátrányt: 1,8 milliárd forintért felelősek. Emiatt a vádhatóság képviselője letöltendő börtönbüntetést kért Szabadi Bélára és Simon Lászlóra, társaira pedig különböző mértékű felfüggesztett büntetést, illetve pénzbírságot indítványozott.
A Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatal a volt politikai államtitkárt és társait két vádirat alapján korábban huszonkét rendbeli hűtlen kezeléssel, továbbá csalással és sikkasztással vádolta, amelyeket 1999–2000-ben követtek el. Az egyik iratban a Ferencvárosi Torna Club olyan reklámszerződései szerepelnek, amelyek a sportegyesület támogatását szolgálták, továbbá Szabadi 8,5 millió forint értékű külföldi utazásait is részletezi. A második vádiratban olyan eseteket említ az ügyészség, amelyekben a politikai államtitkár arra kötelezte az agrártárca tulajdonában álló kht.-kat, hogy a piaci ár alatt adjanak el élelmiszereket az általa megjelölt, mezőgazdasági cikkek kereskedelmével és termelésével egyébként nem foglalkozó gazdasági társaságoknak. Olyan eseteket is taglal a vádirat, amikor az FVM legalább 800 millió forintos támogatását saját cégekkel tüntették el.
Az ügyészség enyhítő körülményként értékelte Szabadi büntetlen előéletét, illetve a jelentős időmúlást. Súlyosbító körülménynek számított a bűncselekmények elkövetésének folytatólagossága, illetve az, hogy a volt államtitkár beosztásával visszaélve követte el tetteit.
A bíróság az előző tárgyaláson két olyan vádiratot leválasztott az ügyről, amelyben Szabadi nem, csak vádlott-társai találhatók meg. Az iratban főleg az Agrárinnovációs Kht. körüli visszaélések olvashatók. A tárgyalást elnöklő Diós Erzsébet ugyanis távozik a Fővárosi Bíróságról, helyette másik bíró tárgyalja majd az ügyet. A Szabadi-per tárgyalása a védőbeszédekkel folytatódik. Elsőfokú ítélet szeptember végén várható.
Diplomáciai nagyüzem: így érkeztek a delegációk a Puskás Arénába - fotógaléria