Letöltendő büntetést kértek Szabadi Bélára

Letöltendő börtönbüntetés kiszabását indítványozta az ügyész a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium egykori politikai államtitkárára, Szabadi Bélára, illetve a volt tárcavezető, Torgyán József tanácsadójára, Simon Lászlóra tegnap a Fővárosi Bíróságon. A három éve folyó agrárperben a vádhatóság csaknem kétmilliárd forint vagyoni hátrányt ró a vádlottak terhére.

2006. 08. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Folytatólagosan, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés és sikkasztás miatt kérte Szabadi Béla, Simon László és társai bűnösségének kimondását tegnap az ügyészség képviselője a Fővárosi Bíróságon. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) egykori politikai államtitkára, Szabadi Béla, illetve a volt tárcavezető, Torgyán József tanácsadója, Simon László és társai ellen folyó büntetőper tegnapi tárgyalásán csaknem négyórás perbeszédében az ügyészség összesítette a vádlottak által okozott vagyoni hátrányt: 1,8 milliárd forintért felelősek. Emiatt a vádhatóság képviselője letöltendő börtönbüntetést kért Szabadi Bélára és Simon Lászlóra, társaira pedig különböző mértékű felfüggesztett büntetést, illetve pénzbírságot indítványozott.
A Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatal a volt politikai államtitkárt és társait két vádirat alapján korábban huszonkét rendbeli hűtlen kezeléssel, továbbá csalással és sikkasztással vádolta, amelyeket 1999–2000-ben követtek el. Az egyik iratban a Ferencvárosi Torna Club olyan reklámszerződései szerepelnek, amelyek a sportegyesület támogatását szolgálták, továbbá Szabadi 8,5 millió forint értékű külföldi utazásait is részletezi. A második vádiratban olyan eseteket említ az ügyészség, amelyekben a politikai államtitkár arra kötelezte az agrártárca tulajdonában álló kht.-kat, hogy a piaci ár alatt adjanak el élelmiszereket az általa megjelölt, mezőgazdasági cikkek kereskedelmével és termelésével egyébként nem foglalkozó gazdasági társaságoknak. Olyan eseteket is taglal a vádirat, amikor az FVM legalább 800 millió forintos támogatását saját cégekkel tüntették el.
Az ügyészség enyhítő körülményként értékelte Szabadi büntetlen előéletét, illetve a jelentős időmúlást. Súlyosbító körülménynek számított a bűncselekmények elkövetésének folytatólagossága, illetve az, hogy a volt államtitkár beosztásával visszaélve követte el tetteit.
A bíróság az előző tárgyaláson két olyan vádiratot leválasztott az ügyről, amelyben Szabadi nem, csak vádlott-társai találhatók meg. Az iratban főleg az Agrárinnovációs Kht. körüli visszaélések olvashatók. A tárgyalást elnöklő Diós Erzsébet ugyanis távozik a Fővárosi Bíróságról, helyette másik bíró tárgyalja majd az ügyet. A Szabadi-per tárgyalása a védőbeszédekkel folytatódik. Elsőfokú ítélet szeptember végén várható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.