Pannonhalma visszakapta a kincseit

Átadta tegnap a Nemzeti Nyomozó Iroda a pannonhalmi bencés főapátságnak azt a csaknem száz felbecsülhetetlen értékű kincset, amelyet egy fénymásoló-szerelő lopott el a levéltárból tavaly nyár óta. Az elkészült szakértői vélemény szerint a műtárgyak 221 millió forint piaci értéket képviselnek.

2006. 08. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A korábban nyilvánosságra hozott ötven helyett százra emelkedett azoknak a felbecsülhetetlen értékű műkincseknek a száma, amelyeket egy fénymásoló-szerelő lopott el tavaly nyár óta a pannonhalmi bencés főapátság levéltárából – értesült lapunk. A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) műkincsvédelmi alosztályának vezetője, Bucsek Gábor a Magyar Nemzetnek elmondta: a szakértői vizsgálatok lezárultak, így a történelmi emlékeket tegnap visszavitték a főapátságba. Szakértők szerint a leletegyüttes értéke 221 millió forintot tenne ki, ha lenne piaci értéke. De mivel felbecsülhetetlen kincsekről van szó, ennek csupán jogi szempontból van jelentősége. A férfit különösen nagy értékre elkövetett lopással gyanúsítjuk – magyarázta a főhadnagy.
A nyomozásban egyelőre nem tudta a rendőrség cáfolni a gyanúsított vallomását, hogy saját gyűjteménye részére lopott. Ezt ma is fenntartással kezeli az NNI. Megrendelőre, felbujtóra vagy más bűntársra viszont még mindig nincs adat. A leltár egyelőre nem készült el, ezért arra sincs válasz, hogy a gyanúsított vitt-e el további értékeket.
A főapát gazdasági helyettese, Hortobágyi T. Cirill atya kérdésünkre leszögezte: nem volt szükség a biztonsági rendszer átszervezésére, a jövőben azonban külsősök csak belső munkatárs jelenlétében végezhetnek munkát. A leltár azért nem készült még el, mert csaknem egymillió, a X–XX. század között keletkezett írásos emléket őriz a levéltár, és ezt képtelenség szűk határidőn belül megvizsgálni. Már megszámlálták viszont a törzsanyagot, amely hiánytalan.
Ismeretes: április 12-én vették észre a pannonhalmi bencés főapátságban, hogy eltűnt az 1090 körül kiállított David dux oklevél a levéltár páncélszekrényéből. A magániratot Dávid herceg, Szent László unokaöccse állította ki, aki a király engedélyével és pecsétjével szentesítve földeket és halászhelyeket adományozott a tihanyi monostornak.
Az apátság vizsgálata kizárta, hogy belső munkatárs lehet a tettes. A rendőrök azonban nem találták jelét erőszakos behatolásnak. Így terelődött a gyanú arra a vállalkozóra, aki csaknem tíz éve javítja a monostor fénymásoló berendezéseit, és szabadon bejárhatott az épületbe. A férfit előállították, mire beismerte tettét. Vallomásából kiderült: nemcsak a XI. századi oklevelet lopta el, hanem a XIV. és XVIII. század közötti korokból származó kódexet, kiváltságlevelet, pecsétet, magán- és okiratot, illetve más kincseket hozott ki a bencés levéltárból tavaly nyár óta. A szerelő megmutatta a nyomozóknak a rejtekhelyet is: a Pannonhalmáról Pázmánd felé vezető úton, egy sziklahasadékban épen találták meg a műkincseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.