Sólyom továbbra is csak aláírhat

Szilvásy György, Szekeres Imre, Lamperth Mónika, Hiller István, Kóka János, Kiss Péter és Horn Gábor – többek között ők döntenek majd arról, kik kapjanak állami kitüntetést október 23-án. Ha a névsor a március 15-ihez hasonlóan ezúttal is botrányosra sikeredik, Sólyom László most is kénytelen lesz aláírni azt. Az Alkotmánybíróság ugyanis még nem foglalt állást abban a kérdésben, hogy az államfő megtagadhatja-e ezt a lépést.

2006. 08. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiába fordult még tavasszal az Alkotmánybírósághoz (AB) az államfő a március 15-i kitüntetésekkel kapcsolatban, a testület egyelőre nem foglalt állást abban a kérdésben, hogy a köztársasági elnöknek kötelessége-e aláírni a kormány által eléterjesztett állami kitüntetettek névsorát.
Emlékezetes, a kormány nevében Gyurcsány Ferenc miniszterelnök két egykori prominens pártállami vezető (Fekete János, a Magyar Nemzeti Bank egykori alelnöke és Marjai József volt miniszterelnök-helyettes) kitüntetésére tett javaslatot márciusban. Bár az előterjesztést aggályai ellenére Sólyom László aláírta, egyúttal nyilvánosságra hozta, hogy az AB-tól kér választ arra: milyen indokkal tagadhatja meg az állami kitüntetések adományozására tett kormány-előterjesztés aláírását, s mennyi időn belül teheti ezt meg. Az Alkotmánybíróságon jelenleg ítélkezési szünet van, és feltehetőleg október 23-ig nem születik határozat a témában. Mint azt megírtuk, az idén a megszokottól eltérően az augusztus 20-i kitüntetéseket október 23-án, az 1956-os forradalom és szabadságharc ötvenedik évfordulóján osztják ki, mert a kormány ezzel is az ünnepség fényét szeretné emelni.
Eközben a Népszava hírül adta: az állami kitüntetéseket odaítélő bizottság összetételét az utolsó pillanatban módosították. Eddig az úgynevezett kitüntetési bizottság munkájában a honvédelmi, az igazságügyi és rendészeti, a gazdasági és közlekedési, az oktatási és kulturális, az önkormányzati és területfejlesztési, illetve a külügyminiszter mellett csak a kormányfő kabinetfőnöke és a kancelláriaminiszter vett részt; utóbbi volt a bizottság elnöke. Azonban az új testületben helyet kapott a miniszterelnököt helyettesítő kormánytag, Kiss Péter munkaügyi miniszter is. A kormány, talán hogy elkerülje a március 15-i díjkiosztást megelőző botrányt, további „fékeket” is beépített a rendszerbe. Ennek köszönhetően „titkárként” jelen lehet a tanácskozáson a kancellária kitüntetéseket koordináló vezető tisztviselője, illetve a koalíciós koordinációért felelős SZDSZ-es államtitkár, Horn Gábor. A szabad demokrata politikus bekerülését Danks Emese kormányszóvivő azzal indokolta: az állami kitüntetések odaítélése olyan nagy jelentőségű kérdés, hogy abban biztosítani kell a kisebbik koalíciós partner részvételét.
A kitüntetések rendjét egy 2002-es kormányhatározat szabályozza. Eszerint a bizottság tagját az érintett tárca államtitkára helyettesítheti, illetve a döntéseket egyszerű szavazattöbbséggel hozzák meg, szavazategyenlőség esetén pedig az elnök voksa dönt. A korábbi esztendőkben rendre botrány kísérte a díjkiosztásokat, mivel a kabinet saját holdudvarának látványos megjutalmazására használta föl az ünnepi eseményt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.