Nagy teljesítményű ventilátorokkal szellőztették, hűtötték még tegnap délelőtt is a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) kedden kiégett pincelőterét, valamint azokat a környező helyiségeket, átjárókat, ahol a tűz, a hőség és a füst pusztított – nyilatkozta lapunknak Molnár Péter, a fővárosi tűzoltóság szóvivője. Miként megírtuk, Tatár Attila, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője a baleset éjszakáján két bizottság felállítását rendelte el: egyiket a tűzeset okainak kivizsgálásra, míg a másikat a tűzoltói beavatkozás szakszerűségének elemzésére. A két bizottságnak harminc napja van arra, hogy ellenőrizze, betartották-e az egyetemen – azon belül a lőtéren – a tűzvédelmi előírásokat, rendben voltak-e az engedélyek. A másik vizsgálódási terület a mentés, az oltás művelete, különös tekintettel a parancsnoki tevékenységre, a beavatkozó állomány felkészültségére, a halálesetek okainak kiderítésére. Amikor a hatóságok és a szakértők feltárják majd a megszabott határidőn belül, hogy miként keletkezett a három tűzoltó halálával járó tűz, és értékelik az egységek fellépését, akkor a nyilvánosság elé tárják a jelentéseket – közölte Molnár Péter.
Ismeretes: mentés közben három tűzoltó életét vesztette a pincelabirintusban, mert a sűrű füst miatt nem találták meg kijáratot, és palackjaikból elfogyott az oxigén.
A Műegyetem lőterének nem volt tűzoltási terve, mert nem tartozott a fokozottan tűzveszélyes vagy a tűzveszélyes kategóriába – mondta el Bende Péter fővárosi tűzoltóparancsnok tegnap az MTI-nek.
A BRFK szóvivője, Schőn Péter lapunk tudósítójának a helyszínen elmondta: ma végeznek helyszínelőik a lőtér átvizsgálásával, így addig nem tud arról nyilatkozni, történt-e bűncselekmény. A tűz oka sem derült még ki. Hozzátette: a fegyverszakértő még vizsgálja, valóban abból a három fegyverből, egy AK–47-es sorozatlövő karabélyhoz hasonló FÉG sportfegyverből, illetve két sportpisztolyból lőtt-e a BME lövészszakosztály két tagja, miként azt vallomásukban állították.
Hidvégi Győző, a lőtér vezetője a tűzoltók és a rendőrség munkáját segítette a helyszínen. Tudósítónknak elmondta: tegnap lehetett úgy lemenni, hogy körül is nézhettek. A lőtér szinte teljesen elpusztult, tetemes kár keletkezett. – Nem érzem magam hibásnak a három tűzoltó haláláért, hiszen minden előírást betartottam, de felelősnek igen. Úgy tűnik, hogy magam ellen beszélek, de állítom, a lőterek biztonságát szavatoló jogszabályok a mai kor követelményeinek már nem felelnek meg – szögezte le Hidvégi.
A tűz keletkezésének okáról a lőtér vezetője egyelőre nem tud semmit. Jelenleg is hatvanan keresik azokat a tárgyakat, amelyek nem odavalók. – Az utóbbi húsz évben ez volt a harmadik lőtéren kitört tűzeset. Az előző kettőben is a gumi golyófogó kapott lángra. Az egyiknél azért, mert egy elektromos vezetéket találtak el, a másik okáról máig nem tudni semmit – magyarázta Hidvégi Győző, aki szerint most van esély arra, hogy kiderüljön az igazság.
A Műegyetem bejáratának szegletén a kedd éjjel meghalt három tűzoltó fotóját és több gyertyát helyeztek el hozzátartozók, barátok, ismerősök. Amikor az egyetem elé érkező hatalmas oltóautókból kiszálltak a munkatársak, első útjuk az emlékhelyre vezetett. Pár perces főhajtás után mentek csak a dolgukra. A piros autókon feketéllett a gyász szalagja. Lapunk a helyszínen arról értesült, hogy a rendőrség nyomrögzítői és tűzszerész szakértői aprólékos munkával, centiméterenként kutatják át a csaknem 200 négyzetméter területű lőteret. Délután négy órakor fejezték be a munkát, és ma reggel kilenctől egészen délutánig folytatják majd. Úgy tudjuk, hogy egyelőre nem találtak értékelhető nyomot, gyanús lőszert vagy robbanószert.
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!