Az Al-Kaida mint márkanév

2006. 09. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oszama bin Laden meghalt – röppentette világgá egy francia regionális napilap a bombahírt. A világ összes hírügynöksége, tévé- és rádióadója, újságja átvette az információt annak ellenére, hogy tudták, semmi nem bizonyítja a franciák hírének valódiságát. A baljóslatú név annyira felpezsdítette a nemzetközi sajtót, hogy még a hivatalos szervek is megszólaltak. A szülőhelyét 1991 óta csak egy alkalommal meglátogató Oszama bin Laden egykori hazája, Szaúd-Arábia kiadott egy nyilatkozatot, miszerint semmit sem tud a terrorvezér hollétéről és egészségi állapotáról, de Pakisztán, Franciaország és az Egyesült Államok vezetői is széttárták a karjukat. Egy nappal a halálhír után megszólaltak a világ jól értesült informátorai, akik azt is tudták, hogy Oszama bin Laden fertőzött víztől tífuszt kapott. Mások „találkoztak Oszama barátaival”, és tőlük tudják, hogy egészséges, mint a makk. A mindig minden rosszra kapható tálibok is nyilatkoztak: Oszama él és aktívabb, mint valaha.
A L’Est Républicain híre egyáltalán nem újdonság. A Fox amerikai hírcsatorna három hónappal a szeptember 11-i terrortámadások után bejelentette, hogy Oszama bin Laden „nem kezelt tüdőbetegség következtében” meghalt. A televízióadó a Pakistan Observert idézte, amely megszólaltatott egy tálib vezetőt, aki állítólag részt vett a vezér temetésén. Egy évre rá mégis Oszama bin Laden hangját vélték felismerni a hangtechnikusok egy, az Al-Dzsazíra katari hírtévében leadott nyilatkozatban. Ezt a felvételt eredetinek ismerte el az Egyesült Államok és a párizsi Fonetikai és Lingvisztikai Intézet, egy svájci szakértőcég szerint azonban 95 százalék az esélye, hogy hamisítványról van szó. Ausztráliából érkezett a hír 2005 áprilisában, hogy dokumentumok bizonyítják Oszama bin Laden halálát, amelyet „súlyos szervleállások” okoztak. Clive Williams, az Ausztrál Nemzeti Egyetem terrorizmus-szakértője azonban indiai kollégája által bemutatott papírok megtekintése után sem látta bizonyítottnak sem Bin Laden halálát, sem életben maradását.
A híradások alapján úgy tűnik, mintha a világ talán legveszélyesebb és leginkább keresett terroristáját nem is lenne olyan nehéz megtalálni. Az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) által kiadott listán a negyedik helyen található a nagy szakállú terrorvezér, a fejére 25 millió dollár vérdíj van kitűzve. Az állam által biztosított summa mellé további kétmilliót ad egy pilótaszövetség és a Légi Áruszállítók Szervezete. Mégsem adja fel őt senki, az időnként felbukkanó felvételeken hol szerepel, hol nem, ám a rögzítés időpontját soha nem tudjuk. Hiába továbbá a sokmilliós hanganalizátor, úgy tűnik, a technikusok sem képesek azonosítani minden kétséget kizáróan, hogy Oszama bin Laden beszél a kazettán. Persze az újságok rendre megjelentetnek róla egy-egy információmorzsát (általában arról szólnak ezek az értesülések, hogy Afganisztán hegyei között vagy a Pakisztánnal közös határon látták), ezekről mindenki döntse el maga, hogy elhiszi-e, vagy sem. Az amerikai katonai gépezet azonban valahogy nem kutatja olyan lelkesen a nyomát, mint az várható lenne.
George Bush amerikai elnök 2001. szeptember 11-én jelentette ki, hogy a terrortámadásokért Oszama bin Laden a felelős. Mielőtt még bármilyen vizsgálat elkezdődött volna, az amerikai hírszerzés tudta, kit kell keresni. Hónapokig, sőt évekig ő volt elméletileg az összes amerikai katona célkeresztjében, utána kutatva lőtték újfent rommá a szovjet invázió okozta károkból soha fel nem épült Afganisztánt. A nagy hatalmú vezetőt azonban mintha a föld nyelte volna el, bár nemegyszer felröppent a hír, hogy Bin Laden valamelyik afganisztáni barlangban lelte halálát.
Megoszlanak a vélemények, hogy volt-e valamilyen kapcsolat a terrorvezér és az amerikai hírszerzés között. Az Egyesült Államok is bevallja, hogy a Szovjetunió Afganisztán elleni háborúja során támogatták a helyi ellenállást, s még kiképzőtáborokat is tartottak fenn számukra. A történészek általában egyetértenek abban, hogy Oszama bin Laden is egyike azon vezető személyiségeknek, akik harcoltak a megszálló szovjetek ellen, bár ismervén anyagi hátterét, valószínűleg nem a barlangokban bujkált fegyverrel a vállán. A szellem akkor szabadult ki a palackból, amikor az ellenálló afgánok – és a hozzájuk segítségként küldött arabok – hozzájutottak a modern fegyverekhez, kiképzést kaptak, majd sikeresen kiűzték a szuperhatalom katonáit hazájukból. A testi edzettség ugyanis együtt járt az ideológiai képzéssel is, ez pedig magában hordozta a tálib rendszer csíráját. Ilyenformán az USA felelős a tálibok felemelkedéséért, bár az ideológia nagyon távol áll a Washington által kívánatosnak tartottól. Elég volt az egyik hatalmi tömb összeomlása ahhoz, hogy a régi harcostársakból egyszeriben „iszlám nemzetközi terrorhálózat” lett.
Az Al-Kaida név csak évekkel később vált ismertté. A Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) ugyanis számítógépen tárolta azon emberek adatait, akik esetleg veszélyesek lehetnek rájuk. Az adatbázis szabatos neve arabul „keidat il-mutiát”, ám a hosszú név helyett egyszerűen az Al-Kaida, azaz „bázis” szót használták. Nem véletlen, hogy Oszama bin Laden nem is így emlegeti csoportja nevét. Iszlám ellenállásról, szent háborúról és harcosokról beszél, ellentétben a világszerte alakuló kisebb fegyveres csoportokkal, amelyek nyíltan hirdetik, hogy ők bizony az „igazi” Al-Kaida kis testvérei. Az Al-Kaida még az arab anyanyelvű fegyveresek körében is elveszítette profán hangzását, az ellenállással azonosítják, bármenynyire is nyugati megnevezésről van szó.
Persze nagy kérdés, hogy ilyen szervezet egyáltalán létezik-e. Megbízható információ egyáltalán nincs róla, így tagjainak száma bármennyi lehet. Az összeesküvés-elméleteket kedvelők inkább a nagy számokat hangoztatják. Ők azok, akik szerint a világ minden pontján jelen vannak az úgynevezett alvó sejtek, olyan ügynökök, akiket egy titkos üzenet aktivál. Akár éveken át pihennek, élik mindennapi életüket, dolgoznak, iskolába járnak a gyerekeik, ám a különleges sms érkeztekor azonnal felrobbantják magukat, vagy pokolgépet helyeznek egy repülőgépre. A kételkedők szerint Oszama bin Laden nem olyan fontos szereplő, mint azt sokan láttatni szeretnék, így aztán mindegy, hogy egy barlangban kuksol, egy kartúmi kávéházban mosogat, vagy évek óta halott. A lényeg az, hogy az Al-Kaida igazi amerikai stílusú kereskedelmi sikertörténetnek tűnik. Egy olyan márkanév, amelyet ha pénzben mérni lehetne, sok milliárd dollárt érne. Az általa eladott „termék” azonban egyáltalán nem vonzó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.