Lehetséges veszélyek Afganisztánban

A magyar misszió holnapra csak a kezdeti műveleti képességet éri el, miközben rengeteg munkája lesz a tábor megerősítésével, jövő áprilisig, amikor 172 katonával eléri a teljes készenlétet. A magyar hadsereg második legfontosabb missziója Koszovóban formálódik, ahol egy 400–450 fős alakulatunk tevékenykedhet majd egy magyar–olasz–szlovén zászlóalj kötelékében.

2006. 09. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyar követelmények szerint is sok kivetnivalót hagy maga után az a tábor, amelyet a holland hadsereg egységeitől vesznek át a Magyar Honvédség alakulatai vasárnap Afganisztánban – tudta meg lapunk. A nyári előzetes felmérések szerint a Puli-Humriban október elsején felálló magyar tartományi újjáépítési csoportnak (PRT) otthont adó táborban a helyszínelők számos külső körletben az igénytelenség jeleit tapasztalták. Sok helyütt például a falakon átütött nyílások szolgáltak ajtóként, és szinte mindenütt gyom borította a táborfalakon belüli köves területet. Ez volt azonban a legkisebb probléma, amelyet a helyszínen tapasztaltak katonáink az előzetes bejárásukon. A magyar hadsereg számára szokatlan lesz ugyanis az az őrzés-védelmi szokás is, amelyet a hollandok alakítottak ki a táborban. A belső őrségben az elődeink afgánokat is alkalmaztak, akikkel kölcsönös bizalom alakult ki az ott eltöltött években. A magyar felderítők értékelése szerint azonban ez potenciális veszélyforrás lehet, hiszen a motozás nem elég, a „gondolataikat nem találhatják ki” a katonáink ezeknek az ismeretleneknek. Az afgán őrök kiszervezése a táborból azonban szintén veszélyek forrása lehet.
Mint megírtuk, a tábor megerősítésére készül a magyar misszió, őrtornyokat emelnek, megerősítik a kerítéseket, és a környéken lévő domboldalakról érkező támadásoktól is felderítő, pilóta nélküli repülőgépekkel próbálnak majd tájékozódni. A Camp Catham tábor viszont utcák és folyók által behatárolt területen fekszik, a védelme ezért kifelé nem bővíthető, vagyis nem lehet további kerítéseket, védőzónákat kialakítani a bázis körül. A magyarok által tervezett kettős őrség megszervezése tehát nehezen megoldható. Az erődítés ráadásul felhívhatja a helyiek figyelmét arra, hogy egy másik típusú hadsereg veszi át a tábort, amely atrocitásokat eredményezhet. A NATO a napokban teljesen átvette az afganisztáni műveleteket az amerikaiaktól, és emiatt gyakoribb támadásokra is lehet számítani az afgán ellenállók vagy a kábítószer-kereskedők részéről.
A magyarokat segíthetik az Afgán Nemzeti Hadsereg egységei, de ezek az alakulatok a közeljövőben elhagyhatják a jelenlegi bázisukat, mert azt át kell adni az afgán energiaügyi minisztériumnak. Ebben az esetben az afgán hadsereg katonáinak csaknem fél óra kell majd, hogy Baghlan városából átérjenek egy-egy járőrözésre vagy sürgős feladatra Puli-Humriba, a magyarok táborába. Egy óra kell viszont azoknak a helikoptereknek, amelyeket mentési vagy légi támogató feladatokra irányíthatnak át a magyarokhoz, akiknek nincsenek saját forgószárnyasai Afganisztánban. A tábor átadás-átvétele a nehézségek ellenére nemrég megtörtént, és vasárnaptól magyar irányítású újjáépítési csoport kezdi meg a tevékenységét az ázsiai országban. A magyar kontingens azonban holnapra még csak a kezdeti műveleti képességét éri el, a teljes készültséget jövő áprilisra tervezik 172 fővel a katonáink.
Publicisztika a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.