Új elnevezést is adtak a közelgő veszélynek: a 2007-probléma. Az 1947–49 között születettek adják az ország munkaerejének nyolc százalékát, és csak nagyon kevesek maradhatnak aktívak – írja a BBC egyik cikke. Felmérések szerint a vállalatok mindössze ötöde tervezi, hogy egy-egy nyugdíjas munkatársát továbbra is foglalkoztatja. Ennek a nemzedéknek pedig sokat, talán mindent köszönhet Japán. Ők voltak azok, akik a világháború és az atomtámadás után térdre rogyott országot felépítették. Ők hajtották végre a sokat emlegetett japán gazdasági csodát, éjt nappallá téve dolgoztak, és olyan körülményeket alakítottak ki az országban, amilyenekről nagyszüleik nem is álmodhattak. Az építkezés után saját pénzükkel indították be a gazdaság motorját, vásároltak, bankokban fialtatták keresetüket: a japán tőke tíz százaléka van a 47–49-es nemzedék kezében. Miattuk juthatott el a japán autóipar oda, ahol most van.
Ám tény, hogy ennek a generációnak sokkal kevesebb gyermeke van, saját magukat nem tudták reprodukálni, így egyre szembetűnőbb a rengeteg ősz hajú „országépítő” az utcákon. Egyes vállalkozások észrevették ezt a jelenséget, és megpróbálják meglovagolni a lehetőségeket. Jamagata prefektúrában például a lakosság több mint fele 50 évnél idősebb. A Lawsons nevű áruház eddig követte a világszerte tapasztalható fiatalos divatot, olyan ruhákat, sportszereket és technikai eszközöket árult, amelyek a gyerekeknek és fiatal felnőtteknek tetszenek. A cég most váltott, hiszen ennek a társadalmi csoportnak mindössze öt százaléka választotta a Lawsonst. A polcokon konzervatív szabású öltönyök és visszafogott női ruhák sorakoznak. Széles választékban kapható hajfesték és olvasószemüveg, a vásárlóknak pedig kialakítottak egy kis beszélgetősarkot, ahol nosztalgiázhatnak. Az eladók sem csicsergő tini lányok és rikító hajú lázadók, hanem a vevők korosztályából kerülnek ki. A kimutatások szerint a váltás óta megnégyszereződött az idősebbek látogatása az áruházban.
A nyugdíjasok élhetnék a jól megérdemelt nyugalmas életet, ám sok esetben ez nem történik meg. A nagy generáció tagjai ugyanis még együtt éltek szüleikkel és gyermekeikkel, ápolva az időseket halálukig. A mostani fiatalok azonban – miként nyugaton – elköltöznek otthonról, saját családot alapítanak, és a ritka látogatások kivételével nem nagyon érdeklődnek szüleik iránt. Így aztán az a nyugodt élet mégsem olyan vonzó, főleg azoknak, akik nem tudtak elegendő pénzt összegyűjteni életük során.
Szakértők azonban előrenéznek, és a lehetséges kiutakat keresik. Egyikük szerint az elöregedés elősegítheti az egészségügyi szolgáltatások fejlődését, a turizmus is előretörhet, valamint a fejlett technológiájú segédeszközök (pl. robotok) iparágának felemelkedésében is szerepet játszhat. A viszonylag kevés fiatal szakember pedig átveheti az idősek munkáját, míg az öregek megtakarításai fellendítheti a fogyasztást Japánban.
Szentkirályi Alexandra: A városházi szappanopera újabb felvonásához érkezett