A szabad szó dicsérete

2006. 10. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már csak azért is hasznos volt, hogy mi tíz-tizenöt milliónyian, és ki tudja, hányan még a világon megtudtuk: Gyurcsány Ferenc „elkúrta”, mert a botrány hatására végre megmutatta önmagát a honi civil kurázsi. A rendszerváltásnak csúfolt tizenhat évvel ezelőtti fordulat óta most történt meg először, hogy százezrek vonultak mindenféle szervezeti háttér nélkül az utcákra, és tartottak ki ott hetekig. Még ha a baloldali érdekkört kiszolgáló média szeretné is elhitetni az emberekkel, hogy a Fidesz múlt pénteken indult tüntetéssorozatáig csak néhány száz szélsőséges lézengett a Kossuth téren. A Parlament előtt már szeptember 17-én, vasárnap ezrek gyülekeztek, azt követően, hogy a rádió először játszott le részleteket az őszödi felvételből, s hétfőn estére – amikor a politikai pártok alig tették meg az első reagálásaikat a példátlan kormányfői vallomásra – az önszerveződő tömeg már megtöltötte a Kossuth teret.
Bal- és jobboldalon egyaránt el kell még számolni azzal a ténynyel, hogy a köztévé székházát nem tudta volna elfoglalni a tüntetők néhány száz fős kemény magja, ha nem állt volna mögöttük a sokezres, Gyurcsány Ferenc távozását követelő, dühös, amúgy jól szituált középrétegbeli, illetve a budapesti egyetemekről összesereglett embertömeg, amely – ki kell mondani – akkor jogosnak találta a hazugság és a manipuláció szimbólumává vált Magyar Televízió megostromlását. A Szabadság téren aznap este forradalmi hangulat volt, a kemény mag „harci sikereit”, például az emberek közé rontó vízágyús kocsi elfoglalását tapsvihar, a szovjet címer ledöntését önfeledt ováció fogadta. Vélhetően sokan azok közül, akik most több- éves börtönbüntetéssel fenyegetve a bíróságok előtt állnak, egyfajta forradalmi indíttatásból érezték magukat feljogosítva az alkotmányos kereteket meghaladó cselekedetekre. Ezt a bíróságoknak is figyelembe kellene venniük, ha pedig másodfokon nem változnak meg a minden jel szerint megtorló, elrettentő jelleggel osztogatott súlyos ítéletek, felvetődik, hogy nem volna-e helyes Sólyom Lászlónak – Göncz Árpádnak a taxisblokád után tett lépéséhez hasonlóan – kegyelmi eljárást kezdeményeznie az elítélt tüntetők javára. Bár a tiltakozássorozat Szabadság téri vargabetűjét ilyen rövid távlatból nehéz mérlegelni, az ott történtek nem kisebbítik a következő napok civil fellépésének értékét: a tízezres tömeg estéről estére lankadatlanul kivonult a Parlament elé, noha az ellenzék – amúgy megmagyarázható okokból – alig képviseltette magát a felszólalók sorában.
A civil demonstráció szeptember 23-án érte el az eddigi csúcspontját: az első napokban megismert felszólalók mellett művészek, írók, független közéleti személyiségek és a Makovecz Imre köré csoportosuló fiatal értelmiségi kör tagjai érezték úgy, hogy szólniuk kell a Kossuth teret betöltő tömeg előtt. A demokrácia diadala volt ez a szombat délután, amikor kizárólag egy közös cél, a hazug és tehetségtelen („nem csináltunk semmit”) kormányfő távozásra kényszerítése érdekében a fővárosba sereglettek a szónokok, a tüntetők és összeállt ez a spontán nagygyűlés. Ugyancsak példátlan, hogy három hete sok százan – néhol sok ezren – vonulnak ki a többi magyar város köztereire, többnyire úgyszintén központi szervezés, felkérés nélkül. Ez kimagasló demokratikus teljesítmény a spontán tüntetések szervezői részéről, beleértve azokat is, akik lankadatlanul fenntartják a „forradalminak” nevezett Parlament előtti kisszínpadot, amelyen bárki szót kaphat (még ha sok butaság is elhangzott rajta), továbbá a terekre bátran kiálló értelmiségieket, akik időben felismerték, hogy a tiltakozóhullám csak velük léphet ki a karanténból.
Más kérdés, hogy hogyan tovább? Egy biztos, a nehezen megtalált civil öntudatból nem szabad engedni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.