Aggodalmas Ázsia

2006. 10. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sorsdöntő történelmi pillanatban jelölik ki Ban Ki Mun dél-koreai külügyminisztert az ENSZ következő főtitkárának. Ban néhány órával azután kapta meg a zöld jelzést a tagországoktól, hogy Észak-Korea végrehajtotta a nukleáris kísérletét, így belépett az atomhatalmak elitklubjába. Kofi Annan, a világszervezet eddigi vezetője december 31-ig tölti be a magas tisztséget, ezt követően kerül majd a helyére a koreai diplomata-politikus. Ban szinte mindenben a tökéletes ellentéte elődjének, aki markáns véleményt formált minden komoly kérdésben, míg a koreai az őt ismerők szerint azért lehet jó főtitkár, mert semmi különös nincs benne. John Bolton amerikai ENSZ-nagykövet közölte: számukra az lenne a legjobb, ha Ban egyszerűen csak irányítaná az óriási szervezetet, de nem szólna bele a világpolitikába.
Ban kinevezésére árnyékot vet, hogy az ENSZ BT épp ezen a napon tartott rendkívüli ülést a koreai atomteszt miatt, amelyet több ország is kért. A leendő főtitkár hazájában időközben találkozott egymással Roh Mu Hjun elnök és Abe Sinzo japán miniszterelnök. A békítő körút (Abe először Kínában tárgyalt vezető politikusokkal) szenzációja kissé háttérbe szorult a nukleáris kísérlet fényében, így a Japán és Dél-Korea közötti fennálló feszültség helyett a fenyegető helyzetről cserélt eszmét a két politikus. Aszo Taro japán külügyminiszter telefonon beszélt a leendő ENSZ-főtitkárral, koreai kollégájával, valamint Condoleezza Rice-szal, az amerikai diplomácia irányítójával. Tokióban a külügyminisztérium vezetői találkoztak Thomas Schiefferrel, az Egyesült Államok helyi nagykövetével is, akivel megállapodtak az ügy közös kezelésében, amelyet később az ENSZ-ben fognak folytatni. Japán a legkomolyabb üzenetet kívánja küldeni Phenjannak, mivel az ENSZ alapokmányának 7-es cikkelyére hivatkozva ítéltetné el a BT-vel az atomtesztet. Ez lehetővé teszi gazdasági szankciók mellett katonai erő alkalmazását is. Dél-Korea közölte, a sztálinista északi országrész atomütőerejét nem lehet elfogadni. Szöul azonnal leállította a segélyszállítmányokat szomszédjának, és szintén az ENSZ BT-hez fordult, hogy válaszoljon a kommunista államnak.
Kína és Japán is félretette történelmi nézeteltéréseit, és stratégiai együttműködési megállapodást kötött, amely a koreai törekvésekkel határozottan szembeszegül. Peking szerint a Koreai-félszigetnek nukleáris fegyvertől mentesnek kell lennie, így Phenjan kísérletét Kína nem támogathatja. Több elemző attól tart, hogy az atomkísérlet miatt Dél-Korea és Japán is nukleáris fegyvereket fog követelni biztonsága érdekében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.