Árpád-sávos szimbólumháború

Fodor Gábor az Országgyűlésben ítélte el, hogy a Fidesz Kossuth téri rendezvényein Árpád-sávos zászlókat és nemzeti lobogókat lengetnek a demonstrálók. A szabad demokrata politikus úgy véli, előbbi használata azért kifogásolható, mert szerinte ezzel azt üzenik, hogy akik ellen tüntetnek, azok nem részei a nemzetnek. Az ősi magyar szimbólum, az Árpád-sávos zászló lobogtatását még elfogadhatatlanabbnak tartja Fodor Gábor, mivel megítélése szerint a nyilasok ezen szimbólum alatt terelték a zsidókat a Duna-partra. Erről kérdeztük az SZDSZ képviselőjét.

2006. 10. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szocialisták már több utcai tömegrendezvényt tartottak, ahol ugyancsak feltűntek a magyar zászlók. Vajon őket is felszólítja, hogy tüntessék el, hagyják otthon a lobogókat?
– Pártok által szervezett rendezvényeken nem helyes használni a nemzeti lobogót, hiszen a nemzetbe más-más pártállású emberek is beletartoznak. Én a szervezők helyében felszólítanám a tüntetőket, hogy ne használjanak olyan szimbólumokat, amelyek félreértésre adhatnak okot. Szerte a világban nem nagyon látunk a civilizált demokráciákban olyan tüntetéseket, pártrendezvényeket, ahol a nemzeti lobogókat felhasználnák, hiszen mindenki a nemzethez tartozik, a tüntető is és az is, aki ellen tüntetnek.
– Az Egyesült Államokban minden tüntetésen, többek között az amerikai politikai pártok eseményein is rengeteg nemzeti zászló, jelkép látható.
– Az amerikaiaknál otthon is felhúzzák az Egyesült Államok lobogóját, minden rendezvényen, a demokratáknál vagy a republikánusoknál éppúgy megfigyelhető, de egyik pártnak sem a kisajátított szimbóluma. Ott más hagyományai vannak a patriotizmusnak. Nálunk a kokárdaügy miatt is más jelentősége van a nemzeti zászlók használatának.
– Nemzeti lobogónk színei, a piros-fehér-zöld, ebben a sorrendben az SZDSZ logójában is megtalálható. Ilyen formában tehát a szabad demokraták rendezvényein is megjelenik a magyar zászló mint szimbólum.
– Ez így van, de én a zászlókat kifogásoltam. Egyébként mindenkinek a magánügye, hogy milyen jelképet használ, lásd a különféle műanyag karkötőket. Nyugodtan lehet a logókban utalásokat tenni a nemzeti színeinkre. A nemzeti zászló az, amelyről törvény született, s a nemzet egységét kell hogy kifejezze.
– Megkéri-e a Heineken sör forgalmazóját, hogy Magyarországon az ötven évig tartó kommunista diktatúra után ne annak jelképével forgalmazzák az italt, hiszen rossz emlékeket társíthatnak hozzá az emberek, ugyanúgy ahogy ön szerint az Árpád-sávos zászlókhoz is egyesek?
– Ennek a sörnek nincs köze a bolsevizmushoz. Piros csillagot máshoz is szoktak használni, nem csak a diktatúra jelképe, a sör esetében más a szimbolikája. Amennyiben viszont egy tüntetésen vonulnának fel egyesek a vörös csillag alatt, akkor a szervezőknek fel kéne szólítani a demonstrálókat, hogy azonnal rakják el a lobogót. Az embertelen rendszerek szimbólumaival nem szabad közösséget vállalni.
– Ezen logika mentén kijelenthető, hogy az Árpád-sávos zászlónak az égvilágon semmi köze a nyilasokhoz, hiszen a ma is látható piros-fehér sávos lobogó nem tartalmazza a nyilaskeresztet. Mi akkor a baj a magyarság egyik legősibb zászlajával?
– Érdemes megnézni az 1944-es nyilas hatalomátvételnél készített felvételeket. Árpád-sávos zászlókkal volt föllobogózva az egész Andrássy út. 1944 után egyértelműen a zsidókat Dunába lövető rezsim szimbóluma lett az Árpád-sávos zászló. Nem szabad azt sem elfelejteni, hogy a nyilasok azért nyúltak vissza ehhez a lobogóhoz, mert a nácik és magyar elvbarátaik egyszerre tagadták az emberi jogokat és a kereszténységet, pogány szimbólumként tartották nyilván. Emellett természetesen van egy történelmi jelentősége is a zászlónak, ezért érthető, hogy előtte teszi le a kormányfő az esküjét. Olyan ez, mint a Nagy-Magyarország megjelenítése: iskolai történelemórákon elvárható, helyes, de utcai megmozdulásokon már nem, hiszen joggal sértheti mások érzékenységét. Ha valaki az Árpád-sávos zászlót annak jelentésének tudatában lengeti az utcán, az kizárja magát a demokraták soraiból.
– Egy másik diktatúra, a kommunizmus viszont teljesen egybeforrt Gyurcsány Ferenccel, aki az állampárti rezsim szolgálatában állt. Felesége nagyapja, Apró Antal kezéhez vér tapad, a miniszterelnök apósa a kommunista bolgár titkosszolgálat alkalmazásában állt, anyósa testvére a rendszerváltásig a magyar titkosszolgálat egyik vezetője volt, ráadásul a Gyurcsány família egy zsidó családtól erőszakkal elvett villában él. A miniszterelnök az Árpád-sávos zászlóhoz képest egy élő szimbólum, a kommunista szimbóluma. Ez ellen miért nincs kifogása az SZDSZ-nek?
– Senkit nem lehet sem hozzátartozói, felesége családjának történelmi múltja miatt megítélni. Mindenki csak saját tetteiért felelős. Gyurcsány Ferencet lehet támadni az ellenzéknek, de nem a felmenői vagy családtagjai miatt, amely elfogadhatatlan eljárás.
– Az SZDSZ-es Eörsi Mátyás az ügyvédi irodájában foglalkoztatta, s dolgozott együtt korábban a karhatalmista, ávós Bauer Miklóssal. Az ember valóban nem tehet arról, milyen családba születik, azt viszont megválogathatja, kikkel dolgozik szoros együttműködésben.
– Ez a kérdés már egy lezárt ügy, amelyben korábban Eörsi Mátyás is kifejtette álláspontját. Az a fontos kérdés ma, hogy egyes tüntetéseken olyan szimbólumokat használnak, amelyeket eddig csak a szélsőjobboldali rendezvényeken fedezhettünk fel. Ezekre politikai hovatartozástól függetlenül minden demokratának érdemes odafigyelnie, mert sok polgár érzékenységét sértik. A tiltott jelképekre vonatkozó törvény szigorítását viszont nem tartom jó megoldásnak, ezt a magam részéről nem kezdeményezem.

A történész szerint nem nyilas jelkép. Önmagában az Árpád-sávos zászlónak – mint a három ősi magyar zászlótípus egyikének – a használata nem hozható összefüggésbe azzal, hogy a Szálasi-féle szélsőjobboldali párt egyes szimbólumaiban is szerepeltek piros-fehér sávok – nyilatkozta a Magyar Heraldikai és Genealógiai Társaság főtitkára. Pandula Attila, az ELTE adjunktusa hangsúlyozta, a nyilaszászlókon minden esetben szerepelt a többnyire zöld színű nyilaskereszt, ezért az nem vethető össze a több mint 800 éves múltra visszatekintő Árpád-sávos zászlóval. Ennek a történelmi jelképnek az eredete a XII. század végére vezethető vissza, ekkor már bizonyíthatóan az Árpád-ház egyik szimbóluma volt. Pandula emlékeztetett: napjainkban a miniszterelnökök is a történelmi zászlók – köztük a piros-fehér sávos zászló – jelenlétében teszik le esküjüket a Parlamentben, illetve a nyolcvanas évek elejétől a tisztavatásokon az Árpád-sávos zászló is szerepel a ceremónián. Az Árpád-sáv köztársaságunk címerében, több város jelképében és például az 1992-től rendszeresített, katonai végzettséget kifejező jelvények majd mindegyikén is hangsúlyozottan szerepel. Ezek után nem szerencsés direkt összefüggésbe hozni a nyilasok jelképrendszerét az Árpád-sávval. Aki ezt teszi, az feltehetőleg nem ismeri ennek a történelmi szimbólumnak a múltját és jelenkori alkalmazását – vélekedett a szakember. (P. T.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.