Emlékhely a kordon mögött

Nem engedtek be a rendőrök tegnap senkit a Kossuth téri szimbolikus sírhelyre, amely az éppen 50 esztendeje eldördült legsúlyosabb hazai sortűz áldozatainak emlékét őrzi.

Joó István
2006. 10. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazafias érzelmű emberek, az áldozatok hozzátartozói évről évre a Kossuth téri szimbolikus sírhelynél helyezik el a kegyelet virágait, koszorúit 1956. október 25. áldozataira gondolva. Az emlékezők tegnap csak rácsokra tehették a virágcsokrokat, a villamossínek melletti járdára az örökmécseseket. A kettős kordon mögött legalább tíz- méterenként rendőrök álltak, a Szalay utcában vízágyú volt készenlétbe helyezve. Este hat órakor az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség három képviselője, köztük Rétvári Bence elnök is bebocsátást kért a síremlékhez a rendőröktől, akik azonban elutasították őket. Több száz polgár is így járt. Az MTI szerint lapzártakor már nagy tömeg emlékezett a téren.
A Kossuth téri vérengzés fő felelőseit egyébként 16 éve nem állapították meg. Egyedül egy Erdész József nevű kormányőr tiszt, aki az Akadémia utca sarkán lövöldözött, kapott pár év felfüggesztett börtönbüntetést. A nyomozást 2000 környékén azon a címen függesztették fel, hogy kérdést intéztek az Orosz Föderációhoz, van-e hazánk rendelkezésére bocsátható dokumentációjuk az ügyben. Az Orosz Föderáció azóta sem válaszolt. Szemtanúvallomások alapján bizonyos, hogy a Vértanúk tere felől szovjet tank lőtte a tömeget. Magyar karhatalmi erők, határőrök szintén kivették a részüket a vérengzésből. A 90-es évek elején Krassó György forradalmár vetette fel, hogy október 25-én a Földművelésügyi Minisztérium tetejéről lövő egységeket Földes László, az MDP katonai bizottságának tagja verbuválhatta a Partizánszövetség tagjaiból. Földes László azonban pert nyert Krassó ellen, gyanúsítottként sohasem hallgatták ki. Fiát, Földes György egyetemi docenst, az MSZP Politikatörténeti Intézetének igazgatóját nem tudtuk elérni. Érdeklődésünkre Zétényi Zsolt, a Nemzeti Jogvédő Alapítvány kuratóriumának tagja úgy vélte, a felelősség megállapítása ma már „halott ügy”, mivel a rendszerváltozás előtt és után voltak, akik a tényállás és a bűnösök felderítését meghiúsították, illetve mert nincs bűnüldözés Magyarországon. Ugyanakkor hangsúlyozta: sokat segítene a kép tisztulásában, ha az Orosz Föderáció előtárná az akkori események katonai jelentéseit, hadműveleti naplóit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.