Gumilövedékek a harmadik világban

A gumilövedék előszeretettel használt tömegoszlató, nem halálos fegyver egyes országokban. Izraelben az első palesztin felkelés során mégis hatvan ember halt bele a katonák ilyen eszközökkel való támadásába, a második alatt tizenöt. Az apartheidet gyakorló Dél-Afrika és Latin-Amerika egyes államai is előszeretettel használják ezeket a fegyvereket. Srí Lankában az év júliusában a rohamrendőrség könnygázzal, vízágyúval és gumilövedékekkel támadott a tiltakozókra. Bahreinben egy múlt hónapi kormányellenes tüntetésen használtak gumiköpenyes lövedékeket.

2006. 10. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Izrael régebben gumiköpenyes acéllövedékeket használt, ám mivel rendszeresen kilőtte a palesztinok szemét, és más súlyos, akár halálos sebeket is okozott ez a fegyver, áttértek a keményen préselt gumilövedékek alkalmazására. Izrael egyébként hagyományosan könnygázgránátokat és gumilövedékeket használ tömegoszlatásra, ehhez azonban szakértők szerint nagy szakértelemre van szükség, túl közelről ugyanis könnyen halálos lehet a lövedékek hatása. Egy független felmérés szerint Izraelben a gumilövedékek okozta sebek 60 százaléka az öv felett található, ami azt valószínűsíti, hogy az azokat használó rendőrség vagy katonaság nem lábra célzott. A fejre leadott lövések okozták ugyanakkor a legsúlyosabb, sokszor maradandó sérüléseket. A vizsgálat szerint – amely a második intifáda idején történteket vette figyelembe – két embernek a szemüregén keresztül az agyába hatolt a gumilövedék.
A Dél-afrikai Köztársaságban a nyolcvanas évek közepén a fehérekből álló kormányzat is gumilövedékekkel látta el rendőrségét, ha az tüntetőkkel találkozott. A „megállítónak” elnevezett eszköz 50–100 méter között hatásos, ennél közelebbről halálos lehet, távolabbról pedig nem eléggé taglózza le az eltalált személyt. Az 1985-ben elharapódzott tüntetések során alkalmazta leginkább az apartheidet fenntartó rezsim a gumilövedékekkel való tömegoszlatást, ennek következtében meghalt egy hároméves kislány Pretoria mellett. Később, a rendszer bukása után sem hagytak fel ezzel a gyakorlattal, Dél-Afrikában és a szomszédos Namíbiában is rendszeresen könnygázt és gumilövedékeket használnak, hogy a lázadó munkásokat vagy a kormányellenes tüntetőket letörjék. Ez történt legutóbb a namíbiai fővárosban, Windhoekben, ahol az alkoholeladási törvények módosítása miatt tiltakoztak a vendéglátó-ipari alkalmazottak.
Srí Lanka népe szintén megízlelte a gumilövedékek erejét. Chandrika Bandaranaike Kumaratunga, az ország elnök asszonya 1999-ben próbálta bevezettetni az 1953-as törvénytervezetet – amely többek között büntetné a kormányszintű tárgyalásokról való tájékoztatást –, ezért tüntetést szerveztek az újságírók. Az év júliusában a rohamrendőrség könnygázzal, vízágyúval és gumilövedékekkel támadott a tiltakozókra, akik az elnök asszony háza előtt gyűltek össze.
A gumiköpenyes lövedékeket Bahreinben, a Perzsa-öböl menti egyik olajmonarchiában is használják, ahol a múlt hónapban zajlott le egy kormányellenes tüntetés. Mohammad Szahuant fejbe lőtték a rendőrök egy gumilövedékkel, s napokkal később örömmel tapasztalták, hogy már megismeri családtagjait. Argentínában fél évvel ezelőtt gyűlt össze kétszáz olajipari munkás, hogy tiltakozzon egy szakszervezeti vezető letartóztatása ellen. A patagóniai Las Heras városában háromszáz rendőr szállt szembe a tüntetőkkel, mégpedig gumilövedékekkel és könnygázgránátokkal. Latin-Amerikában egyébként teljesen természetes az említett, nem is olyan nagyon emberbaráti tömegoszlató módszer, s rendszeresek az igen súlyos sérülések.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.