Lehullott az összes rendőr jelvénye?

Törvénytelenül jártak el azok a rendőrök, akik az október 23-i tömegoszlatáskor nem viseltek az azonosításukhoz szükséges jelvényt – állítják szakértők. A rendőrség viszont arra hivatkozik, hogy a járőrökről leestek a jelvények, a bevetési ruha pedig védőruhának számít, amelyre nem kell azonosító. Szerintük a csapaterőben elkövetett túlkapások miatt csak a parancsot kiadó elöljárók vonhatók felelősségre. Az ügyészség a bántalmazásokat elkövető símaszkos rendőröket keresi, feltehetőleg eredménytelenül.

2006. 10. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szakértői vélemények szerint a rendőrségi törvényt is megsértették azok a rendőrök, akik azonosításukra alkalmas jelvény nélkül intézkedtek az október 23-i tüntetések feloszlatásakor. A törvény szerint ugyanis a rendőrt az intézkedés során az egyenruhája és az azonosító jelvénye kell hogy igazolja, de ha nem visel egyenruhát, akkor is köteles magát a szolgálati igazolványával igazolni. Az ünnep alatt brutálisan eljáró rendőrök azonban a róluk készült fotók és videofelvételek alapján nemhogy jelvényt nem viseltek, de még az arcukat is eltakarták fekete símaszkokkal. Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitány az ügyben azzal a több mint különös magyarázattal állt elő, hogy feltehetőleg az intézkedés közben leestek a rendőrök jelvényei. A sajtóban is közzétett felvételeken azonban egyértelműen kivehető, hogy a rendőrök már az összecsapások előtt sem viselnek jelvényt.
Jármy Tibor, a Budapesti Rendőr-főkapitányság szóvivője megkeresésünkre megismételte a főkapitány érveit: a hagyományos járőregyenruhákról letéphették a jelvényeket, vagy azok leestek az eljárás közben. Mint mondta, a rendőrök egy része azonban bevetési ruhában volt, amelyeken nem kell a jelölés, hiszen az „olyan védőruha, amilyen például a tűzoltóké.” A szóvivő ugyanezzel indokolta a rendőrök arcát a felismerhetetlenségbe bújtató fekete maszkok viselését is, vagyis szerinte ezzel védték meg magukat a bevetésen részt vevők az esetleges sérülésektől. A szóvivő által említetteket azonban a rendőrségi törvény egyetlen paszszusa sem támasztja alá. Amikor erről kérdeztük, Jármy Tibor elismerte: valóban nincs jogi szabályozás a „védőruhákról.” Hozzátette: az ügyészségnél eljáró nyomozóknak sem lehet azonban feladata az intézkedő rendőrök azonosítása, hiszen a rendőrségi törvény szerint a „csapaterőben fellépő rendőrök” esetében a parancsnok a felelős, a helyszínen lévők felelősségét nem vizsgálhatják.
Ennek ellentmond, hogy az ügyészség jelenleg is nyomoz abban a 35 eljárásban, amelyek a szeptemberi utcai összecsapások miatt beérkezett rendőri bántalmazásokról szóló panaszok alapján indultak, mivel nem tudták azonosítani a vétkező rendőröket. Ezzel kapcsolatban Jármy Tibor csak annyit közölt: az ügyészségnél lévő ügyekről nem tud nyilatkozni.
Morvai Attila, a Legfőbb Ügyészség szóvivője viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy a büntető törvénykönyv szerint mindig azt a hivatalos személyt kell először megkeresni, aki a „bántalmazás hivatalos eljárásban” vétségét elkövette. Amennyiben a bűncselekmény elkövetője azt vallja, hogy a parancsra cselekedett, a parancsnok ellen akkor is csak felbujtásért lehet vádat emelni.
– A rendőrségi törvény nem tesz különbséget egyenruhák között, a jelvény viselete kötelező, és egy számot kell tartalmaznia – fejtette ki az Index internetes hírportálnak Hack Péter, aki 1990 és 2002 között volt SZDSZ-es képviselő, az ELTE Állam- és Jogtudományi Kar büntetőjogi tanszékének tanára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.