Nem fogadjuk a NATO-főtitkárt

Magyarország NATO-tagságának történetében példátlan, diplomáciailag is rendkívül kényes lépést tett a napokban Gyurcsány Ferenc.

2006. 10. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszterelnök a belpolitikai helyzetre hivatkozva arra kérte Jan de Hoop Scheffert, az Észak-atlanti Szerződés Szervezete főtitkárát, hogy ne utazzon Magyarországra pénteken, amikor a tagországok novemberi lettországi csúcstalálkozóját előkészítő tárgyalásokat folytatták volna le Budapesten. A hírt azonban nem a magyar kormány jelentette be, hanem James Appathurai, a NATO szóvivője Brüsszelben, ahol külön sajtótájékoztatót tartottak a magyar ügyről. Polgár Viktor, a Külügyminisztérium szóvivője megkeresésünkre közölte: a megbeszélést valóban Gyurcsány Ferenc kérésére halasztották el, de arról csak találgatni tudna, hogy pontosan erre miért volt szükség. Lapunk úgy tudja, biztonsági aggályok nem támasztották alá a találkozó elhalasztását, legfeljebb arról lehet szó, hogy Gyurcsány a parlament rendkívüli ülésére készül, és eközben nem ér rá találkozni a NATO főtitkárával. A kormányfő ezzel a lépésével azonban védelempolitikai szakértők szerint a szövetségeseink és a nemzetközi közvélemény előtt is elismerte, hogy az MSZP frakcióüléséről kiszivárgott, elhíresült beszéde miatt súlyos politikai válság alakult ki Magyarországon.
*
A NATO-főtitkár fogadása azért is fontos lett volna pénteken, mert a rigai csúcs előtt tisztázni kell számos halaszthatatlan kérdést Magyarországgal. A magyar hadsereg például vasárnap vette át egy tartományi újjáépítési csoport vezetését Afganisztánban, amely hazánk eddigi legkockázatosabb missziója, ráadásul a NATO kritikus napokat él meg az ázsiai országban, ahol egyre gyakoribbak az atrocitások.
Két éven belül meg kell építeni azt a lokátorállomást is, amelyet a szövetség pénzel, és a tervek szerint a Zengőről a Tubesre kerül. Magyarország ugyanakkor szeretne részt venni abban a programban is, amely alapján új gyártású C–17-es szállítórepülőket bérelhetnénk a NATO-tól. Jelenleg ugyanis a katonáink szabadságolás nélkül teljesítenek külszolgálatot Afganisztánban, többek között a szállítókapacitás hiányosságai miatt. A mostani tárgyalásokat legközelebb október 22–23-án bonyolíthatják le, akkor viszont a főtitkár az itt töltött idejének nagy részét az 1956-os forradalom ünnepének protokolláris feladataival tölti majd. A NATO szóvivője leszögezte: a magyar félen múlik, hogy mikor kerülhet sor a találkozóra, a főtitkár kész és kíván is tárgyalásokat folytatni a csúcstalálkozó előkészítéseképpen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.