Straw kínos elszólása

2006. 10. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szeptember 11. óta a nyugati világ mozlim közössége kapott hideget-meleget, ítélték el őket kollektívan, védték az érdekeiket, ám kevesen próbálták őket megérteni. Most Jack Straw brit kancelláriaminiszternek sikerült bebizonyítania, mennyire nem ismeri a mozlimok világát, akik egyébként Nagy-Britannia lakosságának mintegy 3 százalékát teszik ki. Nem mellékesen Straw Blackburnben indul a Munkáspárt képviseletében, ahol a lakosság 25-30 százaléka mozlim, így közvetlen politikai jövője is függ az egyáltalán nem jelentéktelen kisebbség véleményétől. Straw bűne annyi volt, hogy megemlítette: a mozlim nők jobban tennék, ha nem takarnák el az arcukat, mert így nehéz velük a kommunikáció, s nehezebben illeszkednek be.
Megjegyzését többen sértőnek tartották, s azonnali bocsánatkérést követeltek, a konzervatív Oliver Letwin pedig közölte: „veszélyes kezdeményezés azt előírni, hogy ki hogyan öltözködjön”. Mindez igen hasonlatos az amerikai kormány 2001-es, az afganisztáni háborút megindokló szlogenjéhez: „Le a burkával!” Washingtonban az afgán nők teljes testet elfedő, az arc előtt pedig kis rácsot hagyó ruháját a férfiúi önkény jelképének tekintették, amelytől meg akarták szabadítani a sokat szenvedett asszonyokat. A probléma csak az volt, hogy erről a felszabadítani kívánt nőket nem kérdezték meg. Indonéziától Libanonig teljesen természetes a fejkendő (amely – bár ez fel se tűnik senkinek – Magyarországon is kedvelt ruhadarabja az idősebb hölgyeknek), ám sokan az arcuk elé is kötnek egy vászondarabot.
Straw bejelentése után sok mozlim kijelentette, egyetért a kormánytaggal, s ha az említett nők valóban a brit társadalom integráns részeivé kívánnak válni, nem engedhető meg a szigeten megszokott normák ilyen mértékű felrúgása. A letelepedéssel ugyanis jogok mellett kötelességeket is a nyakukba vettek. A brit hatóságok, politikusok és a tömegtájékoztatás azonban a határozott normák lefektetése helyett a politikai korrektség útjára lépnek, így valójában nehéz az iszlám kereteit ismerő bevándorlónak megtudnia, mit is kell követnie.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.