Új atomerőmű építését tervezgetik

Vajda György, a kormány energiapiaci szakértői bizottságának vezetője a napokban azt nyilatkozta a sajtónak, hogy át kell gondolni egy új atomerőmű építésének lehetőségét Magyarországon. A szakértő ezt azzal kapcsolatosan közölte, hogy szerinte mára erőműveink egy része kiöregedett, egyes egységeik nem mondhatók korszerűnek. A nukleáris ipar hosszú távon támogatja, a zöldek szerint egy ilyen beruházás ellehetetlenítené a megújuló energiatermelést Magyarországon.

2006. 10. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs technikai, műszaki akadálya a paksi atomerőmű bővítésének, hiszen a Duna-parti telephelyet eredetileg is hat reaktorblokk számára alakították ki – mondta az InfoRádióban Aszódi Attila, a Nukleáris Technikai Intézet vezetője, megerősítve azt a véleményt, amely szerint egy idő után elengedhetetlen lesz egy ilyen beruházás Magyarországon. A mérnök meggyőződése szerint hosszú távon hazánkban nincs alternatívája a nukleáris áramtermelésnek.
A szakemberrel gyakorlatilag az egész hazai nukleáris ipar egyetért, de az új erőmű építésének emlegetését sokan korainak tartják. – Egyelőre a magyar nukleáris ipart képviselő szakértőknek erről nincs kialakult, közös álláspontja – mutatott rá Zarándy Pál. A Magyar Atomfórum Egyesület elnöke személyes véleménye viszont szintén az, hogy az atomerőmű megkerülhetetlen a magyar energiarendszerben. Ahhoz viszont, hogy mikor és mekkora erőművet lehetne építeni hazánkban, számtalan hosszú távú gazdasági és energiapolitikai mérlegelés kell – tette hozzá. A szakember szerint az is világos, hogy egy ilyen létesítményt nem lehet közvetlen állami beruházással megépíteni. Valamilyen módon – például egy állami tulajdonú cég közreműködésével – be kell vonni más forrásokat is. Zarándy Pál szerint azonban jelenleg még nem érdemes forszírozni egy ilyen beruházást, hiszen ennek csak a távoli jövőben van realitása. Addigra viszont ki fognak alakulni azok az eljárások, amelyek eloszlathatják a környezetvédők aggályát a kiégett fűtőelemek elhelyezésével kapcsolatban.
A paksi atomerőmű esetében sem tudjuk még, hogy hosszú távon mi lesz a kiégett fűtőelemekkel, de az új atomerőmű építését nem csak emiatt ellenezzük – közölte lapunkkal Ámon Ada, az Energia Klub vezetője. A környezetvédő szerint ugyanis a mai magyar villamosenergia-rendszer nem egy központi atomerőmű köré kialakított struktúrát kíván. A zöldek úgy vélik, hogy egy jóval rugalmasabb, megújuló energiatermelésre alapozott rendszert kellene kialakítani Magyarországon, de ezt ellehetetleníti egy atomerőművi nagyberuházás. A kormány szakbizottsága egyébként még nem ülésezett, vagyis Vajda György nyilatkozata nem szerencsés, mert megelőlegezi az egész testület véleményét – tette hozzá a környezetvédő.
A Gazdasági és Közlekedési Minisztériumot hiába kérdeztük az új atomerőmű tervéről, lapzártáig a kérdéseinkre nem kaptunk választ.

Helyreállítás Pakson. Ezen a héten a 2-es blokk leállításával veszi kezdetét a helyreállítás, a paksi atomerőműben 2003-ban történt üzemzavar során megsérült üzemanyag-kazetták kiemelése – jelentette be Kovács József vezérigazgató. „A helyreállítási munkákra időkorlát nincs, elsőrendű szempont a biztonság” – hangsúlyozta. Az üzemzavar felszámolásának becsült költsége nem haladja meg az egymilliárd forintot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.