Nincs technikai, műszaki akadálya a paksi atomerőmű bővítésének, hiszen a Duna-parti telephelyet eredetileg is hat reaktorblokk számára alakították ki – mondta az InfoRádióban Aszódi Attila, a Nukleáris Technikai Intézet vezetője, megerősítve azt a véleményt, amely szerint egy idő után elengedhetetlen lesz egy ilyen beruházás Magyarországon. A mérnök meggyőződése szerint hosszú távon hazánkban nincs alternatívája a nukleáris áramtermelésnek.
A szakemberrel gyakorlatilag az egész hazai nukleáris ipar egyetért, de az új erőmű építésének emlegetését sokan korainak tartják. – Egyelőre a magyar nukleáris ipart képviselő szakértőknek erről nincs kialakult, közös álláspontja – mutatott rá Zarándy Pál. A Magyar Atomfórum Egyesület elnöke személyes véleménye viszont szintén az, hogy az atomerőmű megkerülhetetlen a magyar energiarendszerben. Ahhoz viszont, hogy mikor és mekkora erőművet lehetne építeni hazánkban, számtalan hosszú távú gazdasági és energiapolitikai mérlegelés kell – tette hozzá. A szakember szerint az is világos, hogy egy ilyen létesítményt nem lehet közvetlen állami beruházással megépíteni. Valamilyen módon – például egy állami tulajdonú cég közreműködésével – be kell vonni más forrásokat is. Zarándy Pál szerint azonban jelenleg még nem érdemes forszírozni egy ilyen beruházást, hiszen ennek csak a távoli jövőben van realitása. Addigra viszont ki fognak alakulni azok az eljárások, amelyek eloszlathatják a környezetvédők aggályát a kiégett fűtőelemek elhelyezésével kapcsolatban.
A paksi atomerőmű esetében sem tudjuk még, hogy hosszú távon mi lesz a kiégett fűtőelemekkel, de az új atomerőmű építését nem csak emiatt ellenezzük – közölte lapunkkal Ámon Ada, az Energia Klub vezetője. A környezetvédő szerint ugyanis a mai magyar villamosenergia-rendszer nem egy központi atomerőmű köré kialakított struktúrát kíván. A zöldek úgy vélik, hogy egy jóval rugalmasabb, megújuló energiatermelésre alapozott rendszert kellene kialakítani Magyarországon, de ezt ellehetetleníti egy atomerőművi nagyberuházás. A kormány szakbizottsága egyébként még nem ülésezett, vagyis Vajda György nyilatkozata nem szerencsés, mert megelőlegezi az egész testület véleményét – tette hozzá a környezetvédő.
A Gazdasági és Közlekedési Minisztériumot hiába kérdeztük az új atomerőmű tervéről, lapzártáig a kérdéseinkre nem kaptunk választ.
Helyreállítás Pakson. Ezen a héten a 2-es blokk leállításával veszi kezdetét a helyreállítás, a paksi atomerőműben 2003-ban történt üzemzavar során megsérült üzemanyag-kazetták kiemelése – jelentette be Kovács József vezérigazgató. „A helyreállítási munkákra időkorlát nincs, elsőrendű szempont a biztonság” – hangsúlyozta. Az üzemzavar felszámolásának becsült költsége nem haladja meg az egymilliárd forintot.
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak