A 25 millió forintos nyomravezetői díj, szabadon bocsátásuk, illetve saját és családjuk testi épségének garantálása fejében a zálogházi rablássorozat egyik vádlottja, G. László és a gazdasági ügyei miatt előzetes letartóztatásban lévő, szlovák állampolgárságú Borisz S. felfedné a móri bankrablás elkövetőinek kilétét – hangzott el a Fővárosi Bíróság tegnapi tárgyalásán. A perben Hajdú Lászlót azzal vádolja az ügyészség, hogy 2002. május 9-én nyolc emberrel végzett a Fejér megyei bankfiókban. A bűntársának tekintett Kaiser Edét emiatt tavaly tényleges életfogytiglanra ítélték.
A két tanú már korábban alkut ajánlott több hatóságnak, de mindenhol elutasították őket. A tegnapi tárgyaláson sem árultak el konkrétumokat. Mindössze egy homályos maffiatörténetet adtak elő nevek, cégek, időpontok és más tények nélkül. Mind a ketten ragaszkodtak ahhoz, hogy a bíróság, vagy bármelyik hatóság papíron is garantálja követeléseik teljesítését, ellenkező esetben nem adják át információikat. Mivel azonban tanúként hallgatták meg őket – s a törvény szerint nemcsak az követ el hamis tanúzást, aki hazudik a bíróság előtt, hanem az is, aki elhallgat valamit –, velük szemben az eljárás jogerőssé válásakor fölvetődhet a bűncselekmény elkövetése. Erre a Fővárosi Bíróság tanácselnöke figyelmeztette is mindkét férfit. Igaz, hangsúlyozták: csak akkor kérnek az információikért cserébe bármit is, ha állításaik beigazolódnak. Előadásukban orosz gazdasági kapcsolatokat, csoportokat említettek, akik végrehajtóikkal azért ölették meg a bankban lévőket, mert kiderülhetett volna, milyen bűncselekmény állhat a bankrablás hátterében. A szlovák férfi szerint biztosítási csalás összege folyt volna be egy orosz pénzintézetből. Állította: a tettesek nem rabolni mentek, hanem egy adatcsomagot kerestek, amit nem találtak meg. Arra a bírói kérésre, hogy legalább egyvalakit említsen meg a bankrablásban részt vevők közül, a szlovák tanú Igor Utkin nevét mondta, aki szerinte a bűncselekmény szervezőjeként járt Móron.
Tanúként eddig sem a nyomozáskor, sem a korábbi bírósági tárgyalásokon nem szerepelt Hajdú László nővére, aki – mivel testvéréről volt szó – megtagadta a vallomástételt. Tegnap azonban elmondta: az első perctől kezdve meg volt róla győződve, hogy öccsének semmi köze a bankrabláshoz. Szerinte testvére nyugodt, barátságos ember, aki ma is közel áll hozzá.
A per a jövő héten folytatódik.
Diplomáciai nagyüzem: így érkeztek a delegációk a Puskás Arénába - fotógaléria