Börtön jár majd a kiszivárogtatóknak?

A Miniszterelnöki Hivatalban készítik elő az új titoktörvényt, amelyet információink szerint tudatosan nem ismertettek meg eddig a kormánypártok szakpolitikusaival sem. A jövőben akár a kormányzat által megrendelt tanulmányok is titkosak lehetnek, s büntetnék a minősített adatokat közlő újságírókat is.

2006. 11. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyértelműbb és világosabb lesz az Országgyűlés elé jövőre kerülő új titoktörvény, amelyről jelenleg is egyeztetnek a kormánypártok – mondta Szilvásy György kancelláriaminiszter. Néhány napja a Népszabadság írt a jogszabálytervezetről, amelyet információink szerint sem az MSZP-ben, sem pedig az SZDSZ-ben nem ismernek, azon ugyanis a kancellária környezetében dolgoznak. Lapunknak több szocialista és szabad demokrata politikus közölte: a titoktörvény kidolgozásába be sem avatták őket, egyelőre semmilyen információjuk nincs arról, holott korábban a szakpolitikusok kezdték meg a tárgyalásokat.
A Népszabadság cikke szerint a jövőben börtönnel büntetnék azokat, akik titoktartási nyilatkozatot írtak alá, és minősített információt szivárogtattak ki a sajtónak. Az újságírót pénzbüntetéssel vagy közérdekű munkával büntetnék. Négyszintű minősítés lépne az állami és szolgálati titkok helyébe: szigorúan titkos, titkos, bizalmas, illetve korlátozott terjesztésű. Az eddigi államtitkok megismerési idejét 90-ről 80 évre csökkentenék, a szolgálati titok minősítési plafonját viszont 20-ról 40 évre emelnék. A közpénzből elkészíttetett tanulmányokat szintén kizárnák a nyilvános adatok köréből csakúgy, mint a más államoknak juttatott pénzügyi segítségre vonatkozó információkat vagy a légtérsértések anyagait.
Jogvédők szerint teljességgel elfogadhatatlan a tervezet. A jogvédő szerint az elképzelés „borzasztóan szélesen határozná meg a titokőröket”. Schiffer András, a Társaság a Szabadságjogokért ügyvivője szerint a tervezetet „vissza kell parancsolni a kezdőkörhöz”. Vajda Péter, a nemzetbiztonsági szolgálatok szóvivője, a Népszabadság korábbi vezető munkatársa úgy véli: az új törvény tervezete mintegy 60 százalékkal csökkentené a minősíthető adatfajták körét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.