Egyértelműbb és világosabb lesz az Országgyűlés elé jövőre kerülő új titoktörvény, amelyről jelenleg is egyeztetnek a kormánypártok – mondta Szilvásy György kancelláriaminiszter. Néhány napja a Népszabadság írt a jogszabálytervezetről, amelyet információink szerint sem az MSZP-ben, sem pedig az SZDSZ-ben nem ismernek, azon ugyanis a kancellária környezetében dolgoznak. Lapunknak több szocialista és szabad demokrata politikus közölte: a titoktörvény kidolgozásába be sem avatták őket, egyelőre semmilyen információjuk nincs arról, holott korábban a szakpolitikusok kezdték meg a tárgyalásokat.
A Népszabadság cikke szerint a jövőben börtönnel büntetnék azokat, akik titoktartási nyilatkozatot írtak alá, és minősített információt szivárogtattak ki a sajtónak. Az újságírót pénzbüntetéssel vagy közérdekű munkával büntetnék. Négyszintű minősítés lépne az állami és szolgálati titkok helyébe: szigorúan titkos, titkos, bizalmas, illetve korlátozott terjesztésű. Az eddigi államtitkok megismerési idejét 90-ről 80 évre csökkentenék, a szolgálati titok minősítési plafonját viszont 20-ról 40 évre emelnék. A közpénzből elkészíttetett tanulmányokat szintén kizárnák a nyilvános adatok köréből csakúgy, mint a más államoknak juttatott pénzügyi segítségre vonatkozó információkat vagy a légtérsértések anyagait.
Jogvédők szerint teljességgel elfogadhatatlan a tervezet. A jogvédő szerint az elképzelés „borzasztóan szélesen határozná meg a titokőröket”. Schiffer András, a Társaság a Szabadságjogokért ügyvivője szerint a tervezetet „vissza kell parancsolni a kezdőkörhöz”. Vajda Péter, a nemzetbiztonsági szolgálatok szóvivője, a Népszabadság korábbi vezető munkatársa úgy véli: az új törvény tervezete mintegy 60 százalékkal csökkentené a minősíthető adatfajták körét.
Tömegkarambol az M7-esen Székesfehérvárnál