Galambos Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) főigazgatója tavaly egy budapesti, XI. kerületi szolgálati lakást kapott a Honvédelmi Minisztériumtól (HM), miközben a fiának adta át azt az ingatlant, amelyben korábban lakott – tudta meg lapunk. Az állami ingatlan bérlőjének kijelölésére Juhász Ferenc akkori honvédelmi miniszter engedélyével szerzett jogot az NBH. Mint ismeretes, Juhász Ferenc – az MSZP alelnöke – miniszterként a nemzetbiztonsági kabinet vezetőjeként is munkakapcsolatban állt a főigazgatóval.
Galambos egy 1994-es rendelet alapján kaphatott lakást a HM-től, amely a szaktárca „rendelkezése alatt lévő lakások és helyiségek bérletéről, elidegenítéséről, valamint a lakhatás támogatásáról” szól. A rendeletet a Boross Péter vezette MDF-kormány idején fogadták el.
*
Ez alapján lehetőség nyílik arra, hogy az állami tulajdonú, a HM vagyonkezelésében lévő ingatlan bérlőkijelölésének jogát indokolt esetben a szaktárca más államigazgatási szervnek ideiglenesen, meghatározott időre (legfeljebb 5 év időtartamra) átadja.
Bocskai Istvántól, a HM szóvivőjétől megkérdeztük, miért nevezhető „indokolt esetnek”, hogy saját tulajdonú lakással és kiemelt jövedelemmel rendelkező tábornok, aki nem tagja a honvédség állományának, lakást kapjon a honvédelmi tárcától, miközben több mint ezer lakásigénylő vár szolgálati lakásra a honvédségnél. A szóvivő kifejtette: a rendelet szerint ilyen indokolt eset lehet például, ha „egy állami vezető” bérlakáshoz juttatása a munkaadó intézménynél nem teljesíthető. A HM emiatt adta át az NBH-nak mint intézménynek egy ötéves, társasházi lakás bérlőkijelölésének jogát.
Galambos Lajostól szerettük volna megtudni, milyen szempontok alapján jelölte ki magát az ingatlan bérlőjének, és miért volt szüksége a lakásra, illetve azt is, hogy jelenleg hány lakásigénylő van az NBH munkatársai között. A nemzetbiztonsági szolgálatok szóvivője azonban többszöri megkeresésünkre is csak annyit mondott: a főigazgató úrnak közvetítette a kérdéseinket, de azokra egyelőre nem kapott választ.
Sírás a víz alatt