Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitányt mint a biztosítás parancsnokát felelősség terheli a szeptember 18-i tüntetések elfajulásáért, hiszen a rendőrök szakmai hibák sokaságát követték el – közölte a sajtó kérdéseire válaszolva tegnap Bene László országos rendőrfőkapitány. Az ORFK vezetője arról a hétfőn nyilvánosságra hozott jelentésről tartott tájékoztatót, amelyet Ignácz István Pest megyei rendőrfőkapitány vezetésével egy öttagú bizottság készített el az MTV ostrománál és előtte a Kossuth téren történt rendőri akciókról.
Lapunk kérdésére válaszolva azonban Bene László elismerte, hogy az október 23-i rendőri tevékenységről elindított belső vizsgálatokról nem készítenek hasonló jelentést, amelyet nyilvánosságra hoznának. Ebben az ügyben ugyanis azt a módszert választották, hogy a fegyelmi osztály kiválogatja azokat az eseteket, amelyek „nem állták ki a törvényesség próbáját”, és ezekről jelentést tesznek az ügyészségnek.
*
Gergényi Péter Bene László országos rendőrfőkapitány szerint annak ellenére alkalmas a posztjának betöltésére, hogy követett el hibákat, hiszen a teljes szolgálati idejében végzett munkája alapján nincs ok a menesztésére.
A jelentés alapján azonban tovább vizsgálják egyes rendőri vezetők felelősségét, például annak a rendőrtisztnek az eljárását, akit Gergényi helyszíni parancsnoknak nevezett ki, mégsem járt el megfelelően.
A bizottsági jelentés szerint ez a civil ruhás parancsnok egy jó időre például az események „külső szemlélőjévé vált”, vagyis csak lézengett az MTV székháza körül, de nem adott ki utasításokat. Ez azért is különös, mert a rendőrség beszámolója szerint az utcai összecsapások idején a helyszínen tartózkodott Szabadfi Árpád, az országos rendőrparancsnok helyettese, és maga Gergényi Péter is. Erről szólva Bene László közölte: Szabadfi Árpád feltehetőleg azért nem vette át a rendőrök irányítását, mert még „nem voltak komoly tapasztalatai a csapaterő alkalmazásában”.
A személyi felelősség megállapításakor azt kell eldönteni, felmerül-e bármelyik vezető vagy az állomány bármely tagja tekintetében a jogi felelősség: azaz bűncselekmény, szabálysértés vagy fegyelemsértés elkövetésének gyanúja. A jelentésükhöz azonban elküldte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) is az észrevételeit, és ennek figyelembevételével vonják le a végső következtetéseket. Amennyiben ehhez Gergényi Péter is hozzájárul, a BRFK részjelentését is nyilvánosságra hozzák majd – közölte Bene László.
Az MTV székházánál történtekkel kapcsolatban egyébként a katonai ügyészségnél is elrendelték a nyomozást elöljárói gondoskodás elmulasztása miatt, de a vádhatóság az ORFK-t bízta meg ezzel a munkával is – tudatta Bene László. A napokban nyilvánosságra hozott jelentés csak negyede annak a dokumentumhalmaznak, amelyet az ORFK vizsgálóbizottsága letett az asztalra, hiányoznak belőle a rendőrök javaslatai, és az a műveleti terv is, amelyet többszörösen kritika alá vontak a rendőr szakértők. Megemlítik például, hogy annak felépítése és tartalma nem felelt meg a csapatszolgálati szabályzatban előírtaknak, általános, sablonos, valótlan adatokat tartalmazott”, és nem készültek megfelelő tömegoszlatási tervek sem. A műveleti tervben a rendzavarások lehetséges helyszíneiként például a Kossuth teret, a Köztársaság teret, a Képviselői Irodaházat, a miniszterelnök lakóhelyét, a Köztársasági Elnöki Hivatalt rögzítik, ugyanakkor a Magyar Televíziót nem sorolták fel.
Bene László azonban kérdésünkre elismerte, hogy fogalma sincs, hány rendőrt vezényeltek a szeptember 18-i ostrom idején például a miniszterelnök villájának védelmére, és ezek milyen parancsot kaptak, amikor a társaikat öklömnyi kövekkel dobálni kezdték a Szabadság téren. Az utasítások egy része egyébként érthetetlen, a rendőrök egy részét hazavezényelték, másokat pedig nem engedtek fel Budapestre, mert Sopronban egy futballmeccset biztosítottak. A jelentésből kiderül az is, hogy a parancsnoki kar ellentmondásos tevékenysége miatt a rendőrök gyakorlatilag nem tudták, hogy mikor melyik utasítást teljesítsék. A Kossuth téri rendőrök vezetője például többször kérte, hogy irányítsák át, de ezt elutasították.
Óriási gondok voltak a székház védelmére kirendelt rendőrök felszerelésével is, nem volt gázálarcuk, a literes könnygázspray hatásfoka nem volt megfelelő. A tévészékház előtt álló Baranya megyei rendőrök közül többnek nem volt pajzsa és bevetési sisakja sem.
Miért ennyire agresszív és nárcisztikus Magyar Péter?