Vörösmarti Mihály nyugalmazott rendőr dandártábornok a napokban elfogadta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök felkérését arra, hogy szakértője legyen a szeptember–októberi erőszakos eseményeket vizsgáló bizottságnak. A testületbe Bökönyi István helyére kerestek szakembert, Bökönyi ugyanis visszamondta részvételét a munkacsoportban, mert februártól az In-Kal Security Kft. stratégiai igazgatójaként alkalmazottja volt annak a társaságnak, amely védte az MTV székházát szeptember 18-án, és részt vett az október 23-i állami ünnepségek biztosításában.
*
Vörösmarti Mihály csapatszolgálat-szakértő viszont jelenleg a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara elnöke, és ennek a szervezetnek tagja az In-Kal Security is.
A dandártábornok alapító részvényese volt a Pajzs Holding Befektető és Tanácsadó Rt.-nek, amelynek hét, javarészt őrzés-védelemmel foglalkozó kisebb cég állt az érdekeltségében. A Pajzs Holding – Vörösmarti tavaszi kiválását követően – közös céget hozott létre a Fejti György volt MSZMP KB-titkár tulajdonában lévő Alsys–2000 Kft.-vel. Az utóbbi vállalkozásban egy cégen keresztül érdekelt Kovács Jenő, az MSZMP KB pártpolitikai osztályának vezetője is.
A volt pártfunkcionáriusoktól nem mentes egyébként az In-Kal Security Kft. sem. A cég alapítója, Lasz György a rendszerváltozás előtt a Belügyminisztérium médiatanácsadója, később pedig sajtófőnöke volt, a társaság kommunikációs igazgatója pedig a kádári titkosszolgálat III/II-es osztályának beosztottjaként dolgozott.
Vörösmarti Mihály is alapos szakmai múlttal rendelkezik az előző rendszerből, hiszen az 1956 utáni megtorlások idején létrejött karhatalom utódjaként megalakult BM Forradalmi Rendőri Ezred parancsnoka volt. Ezt az alakulatot nemcsak hírből ismerték a hetvenes években azok az ellenzéki fiatalok, akiket március tizenötödikén értek atrocitások.
Danks Emese kormányszóvivő a tábornok múltjáról szólva közölte: a kormány éppen a szakmai tapasztalatai miatt találta alkalmasnak a feladatra a rendőrtisztet. Mint fogalmazott, a dandártábornok kamarai elnöksége még „hozzáadott érték” is a testület szakértelméhez, és nem összeférhetetlen a bizottsági tagsággal.
Emlékezetes: a Gyurcsány által felkért munkacsoport tagjainak nagy része köthető a kormányhoz, illetve a baloldali–liberális értelmiséghez. Gönczöl Katalin kriminológus, a testület elnöke 2003 óta az igazságügyi tárca büntetőpolitikai kérdéseiért felelős miniszteri biztosa, a rendszerváltás előtt pedig KISZ-titkár, majd MSZMP-tag is volt. Kacziba Antal nyugállományú rendőr vezérőrnagy 1996–98 között a BM helyettes államtitkára volt, Halmai Gábor alkotmányjogász a Soros Alapítvány elnöke volt, Csepeli György a Medgyessy–Gyurcsány-kormány idején az informatikai tárca SZDSZ-es államtitkára volt, jelenleg a Kóka János vezette gazdasági tárca közpolitikai igazgatója, Pataki Ferenc szociálpszichológus 1988–1990 között a Minisztertanács Tanácsadó Testületének tagjaként részt vett a baloldali Új Márciusi Front alapításában, Ormos Mária történész pedig az MSZMP KB-ből ült át 1990-ben az MSZP országgyűlési képviselői közé.
Teljesen leállt a vonatközlekedés a Déli pályaudvaron